Świetlica szkolna

Świetlica szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30-17.00.

Dysponujemy 4 salami świetlicowymi, wszystkie wyposażone są w stoliki i krzesła dostosowane do wzrostu dzieci. Sale zostały podzielone na dwie strefy: salę zabaw i strefę dydaktyczną.
Do dyspozycji uczniów jest kącik czytelniczy, gry i zabawki edukacyjne, klocki konstrukcyjne. Propagujemy zdrowy tryb życia, poprzez korzystanie z bazy sportowej szkoły, placu zabaw i boisk szkolnych.
Na ścianach wiszą tablice dekoracyjne z gazetkami tematycznymi i informacyjnymi oraz prace naszych świetliczaków.
Nasza świetlica jest kreatywną przestrzenią, inspirującą do poszukiwań talentów i zainteresowań.

ROK SZKOLNY 2024/2025 

 

PAŹDZIERNIK 

Na początku miesiąca rozstrzygnięty został konkurs na ŚWIETLICOWE LOGO. Komisja konkursowa miała trudny wybór, wszystkie projekty były interesujące, jednak w wyniku burzliwych obrad jury zwyciężył projekt Zuzi z kl.3a. Zwycięska praca Zuzi będzie zdobić drzwi świetlicy przez cały rok szkolny jako tegoroczne ŚWIETLICOWE LOGO. 

Październikowa pogoda sprzyjała zabawom na powietrzu. Gra w piłkę i inne zabawy ruchowe przy pięknej pogodzie to jeden z ulubionych sposobów spędzania czasu.

Jesienne dary i kolory to również wspaniała inspiracja do prac plastycznych, które powstawały podczas świetlicowych zajęć. Zainteresowanie wzbudziły też eksperymenty zaprezentowane przez p. Paulinę. Odbywały się również zajęcia tematyczne związane z realizowanym w świetlicy  projektem ?KARTKA Z KALENDARZA INACZEJ – kalendarz świąt nietypowych?. W zależności od tematu zajęć były to zabawy, prace plastyczne, zadania logiczne, prezentacje multimedialne, czytanie wierszy i opowieści.  W październiku było wiele takich ciekawych i inspirujących dni, np. Dzień Ptaków, Dzień Drzewa, Światowy Dzień Zwierząt, Dzień Krajobrazu, Dzień Kundelka, Dzień Origami czy Dzień Dyni. 

Przyjemnie też spędzano czas w  świetlicy podczas swobodnych zabaw  z koleżankami  i kolegami. Oprócz koleżeńskich rozmów  grano w gry planszowe, tworzono konstrukcje z klocków, układano puzzle. Dzieci w świetlicy bardzo chętnie również rysują na dowolnie wybrane tematy i tworzą różne rzeczy z papieru, z tego powodu kartek w świetlicy nigdy nie jest za dużo. Do ulubionych  zabaw należy też tworzenie swoich małych przestrzeni wykorzystując do tego materace i krzesła. 

W październiku chętne dzieci z kl. 2 i 3 mogły wziąć udział w konkursie ?ZAGADKOWY ZAWRÓT GŁOWY?. Wyzwanie logicznego myślenia podjęło 20 zawodników. W wyniku dwóch etapów konkursu nie udało się wyłonić finalistów, dlatego uczestnicy, którzy uzyskali najwyższe liczby punktów, rozegrają dogrywkę. Kto będzie walczył w finale? Kto zostanie zwycięzcą konkursu? – okaże się  w listopadzie.

 

WRZESIEŃ W ŚWIETLICY

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w naszej świetlicy. 

Koleżanki i koledzy, którzy w zeszłym roku szkolnym byli w klasie 3, są już uczniami klasy 4 i zakończyli swoją przygodę ze świetlicą na co dzień. W świetlicy jednak nie ma pustki, bo oprócz drugo-
i trzecioklasistów, dołączyli do nas nowi pierwszoklasiści.
Dzieci klas 2 i 3 serdecznie przyjęli nowe koleżanki i nowych kolegów, a pierwszoklasiści dla których świetlica to nowe miejsce szybko odnaleźli się w nowej sytuacji. W ciągu miesiąca nawiązali nowe znajomości koleżeńskie, poznali szkołę,
a w świetlicy czują się tak, jakby byli tu od dawna. 

Wrzesień w świetlicy to czas poznawania i przypominania sobie szkolnych i świetlicowych zasad zachowania i zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Ten pierwszy miesiąc roku szkolnego to także czas radości ze spotkań po wakacjach, czas wzajemnego poznawania się, zawierania nowych przyjaźni, czas odnajdywania się w szkolnej rzeczywistości. Tu nasi pierwszoklasiści spisali się na medal, szybko poczuli się dobrze w  świetlicowej społeczności. Integracji dzieci i ich dobremu samopoczuciu sprzyjała wrześniowa pogoda. Piękne słoneczne dni i czas spędzony na powietrzu, wspólne zabawy i ulubiona gra w piłkę nożną  pozytywnie wpłynęły na wzajemne poznanie się dzieci
z różnych grup świetlicowych.

W salach też nie było nudy. Pierwsze jesienne prace plastyczne ozdobiły sale świetlicowe, pięknie prezentując się na gazetkach. Odbywały się zajęcia tematyczne związane z realizowanym w świetlicy,  projektem ?KARTKA Z KALENDARZA INACZEJ – kalendarz świąt nietypowych?. We wrześniu były to takie dni, jak np. Dzień Wieżowców, Dzień Pozyskiwania Talentów, Dzień Piłkarza, Dzień Emotikona. Zainteresowanie dzieci w zeszłym roku szkolnym ww. projektem spowodowało, że postanowiliśmy projekt kontynuować również w tym roku szkolnym. Każdego dnia z ciekawością dzieci sprawdzają
w kalendarzu, jakie to nietypowe święto przypada danego dnia.

W świetlicowych salach jest też czas na swobodną zabawę, to coś co dzieci bardzo lubią. Można pograć w gry planszowe, poukładać puzzle, porysować, tworzyć budowle z klocków lub bawić się wg swojego pomysłu. To też czas budowania relacji koleżeńskich.

We wrześniu odbył się  pierwszy konkurs świetlicowy.  Był to konkurs plastyczny, a wzięli w nim udział chętni, którzy chcieli zaprojektować ŚWIETLICOWE LOGO.  Zwycięskie logo będzie wyeksponowane  w świetlicy przez cały rok szkolny 2024/2025.
Pierwszy raz w historii szkoły nasza świetlica  będzie miała swoje logo. Ogłoszenie wyników już 04.10.2024 r., z niecierpliwością czekamy na werdykt jury.

Pierwszy miesiąc za nami, ale przed nami kolejne miesiące świetlicowej przygody. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2023/2024

CZERWIEC W ŚWIETLICY
Czas na WAKACJE!
Czerwiec był dla nas wyjątkowym miesiącem pełnym zabawy, kreatywności i wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Chcielibyśmy podzielić się z Wami relacją z naszych czerwcowych zajęć, które przyniosły wiele radości zarówno dzieciom, jak i nauczycielom.
Korzystając z pięknej pogody, spędziliśmy wiele czasu na świeżym powietrzu. Organizowaliśmy różnorodne gry i zabawy na dworze, wykonaliśmy przeróżne prace plastyczne, które były pełne kolorów i twórczych pomysłów. Dodatkowo po raz ostatni w tym roku szkolnym wykonywaliśmy prace związane z projektem “Kartka z kalendarza inaczej”, w której występowały takie dni jak: Dzień Kota Garfielda, Światowy Dzień Żyrafy, Światowy Dzień Smerfa i inne wspaniałe dni. Czerwiec był naprawdę wyjątkowym miesiącem i już nie możemy doczekać się kolejnych wspólnych chwil po wakacjach!
Wszystkim uczniom życzymy słonecznych, pozbawionych nudy a przede wszystkim bezpiecznych WAKACJI! DO ZOBACZENIA W NOWYM ROKU SZKOLNYM!
Wychowawcy świetlicy

MAJ W ŚWIETLICY

Maj był dla nas pełen wrażeń, twórczych działań i radosnych chwil. To był wyjątkowy miesiąc, w którym dzieci mogły rozwijać swoje pasje, uczyć się nowych rzeczy i przygotowywać się na nadchodzące wakacje.
Majowa pogoda sprzyjała spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Organizowaliśmy różnorodne gry i zabawy na dworze, poświęciliśmy na różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu ? od zabaw swobodnych, przez zorganizowane zajęcia ruchowe, które integrowały nasze świetliczaki.
Nie zabrakło również zajęć plastyczno ? manualnych, podczas których nasze świetliczaki wykonywali liczne i przeróżne prace. Nie zapominając o bardzo ważnym święcie jakim jest DZIEŃ MATKI stworzyli przepiękne laurki dla swoich mam.

KWIECIEŃ W ŚWIETLICY
Za nami kolejny miesiąc, przyszła więc pora na jego podsumowanie! Podczas zajęć świetlicowych wykonywaliśmy różne prace plastyczne, m.in. kwiaty, biedronki, wiosenny krajobraz. Czas spędzaliśmy również na zajęciach ruchowych. Budząca się do życia przyroda, zachęcała nas do spędzania czasu na dworze. Obserwując pięknie zmieniającą się przyrodę, sporo czasu poświęciliśmy na zabawy i zajęcia sportowe, które odbywały się na szkolnym dziedzińcu.

Oczywiście nie zabrakło także realizacji projektu Kartka z kalendarza inaczej. Kwietniowym zajęciom towarzyszyły dni takie jak: Międzynarodowy Dzień Klauna,Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci,Dzień Marchewki,Dzień Miłośników Zoo, Dzień Czekolady,
Dzień Chomika..
W minionym miesiącu przystanęliśmy chwilę przy ŚWIĘTACH WIELKANOCNYCH. Rozmawialiśmy o tradycjach wielkanocnych oraz o tym jak Wielkanoc obchodzona jest w naszych domach. I w tym miejscu nie mogło zabraknąć kolorów, które wykorzystaliśmy chociażby podczas wykonywania pisanek.
Miesiąc zakończyliśmy majowym akcentem. Podczas zajęć w ostatnim tygodniu kwietnia, rozmawialiśmy o nadchodzących ŚWIĘTACH MAJOWYCH. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat symboli narodowych, świetnie poradziły sobie podczas rozwiązywania tematycznych zadań.

MARZEC W ŚWIETLICY
Pogoda w Marcu potwierdziła Polskie przysłowie – “W Marcu jak w garncu”, w słoneczne dni nasze świetliczaki spędzały na szkolnym dziedzińcu bawiąc się w różnego rodzaju gry ruchowe oraz zabawy swobodne.
Z projektu Kartki z kalendarza inaczej mieliśmy możliwość obchodzić dni takie jak: dzień matematyki, dzień motyli, dzień Piekarzy i Cukierników, światowy Dzień Żaby, światowy Dzień Lasu, międzynarodowy Dzień Gofra…
Stęsknieni za piękną i słoneczną pogodą, naturą budzącą się do życia oraz śpiewem ptaków, postanowiliśmy trochę pomóc Pani Wiośnie do nas dotrzeć. Świetlicowe sale zamieniły się niemalże w łąkę! Uczniowie z zapałem oraz nadzieją na przywołanie upragnionej pory roku wykonali różnorodne prace plastyczne, które ozdobiły sale świetlicowe.

LUTY W ŚWIETLICY
Luty, mimo, że był dla nas miesiącem bardzo krótkim, pod względem ilości dni spędzonych w szkole spowodowanych feriami przyniósł nam garść bardzo ciekawych i kreatywnych zajęć.
Nasz projekt “Kartka z kalendarza inaczej” skupił się na takich dniach jak: Dzień Dinozaura, Dzień Kota, Dzień Niedźwiedzia Polarnego czy też Dzień Bezpiecznego Internetu, był to czas aby Nasze świetliczaki wykazały się swoją kreatywnością.
W lutym mogliśmy zaobserwować odrobinę więcej słonecznych dni. Wszystko to chyba za sprawą Pani Wiosny, która zbliża się do Nas wielkimi krokami.. Zachęcani promieniami słońca, z przyjemnością spędzaliśmy zatem czas na dworze, organizując uwielbiane przez dzieci zajęcia i zabawy swobodne na świeżym powietrzu.

STYCZEŃ W ŚWIETLICY
Pierwszy miesiąc roku kalendarzowego 2024 za nami!
Styczeń minął nam niezwykle szybko i bardzo kreatywnie. W projekcie “Kartka z Kalendarza inaczej” pojawiły się dni takie jak: Dzień Lego, Dzień Puzzli, Dzień Kubusia Puchatka, Karnawał i oczywiście Dzień Babci i Dziadka.
Mieliśmy również okazję aby wziąć udział w konkursie na maskę karnawałową oraz zapoznać się z historią karnawału.
Pamiętając o jakże ważnym dniu Babci i dziadka, którzy obchodzili swoje święto w Styczniu nasze świetliczaki przygotowały dla nich przepiękne laurki w ramach podziękowania za ich wsparcie.
Oczywiście był to też czas zabaw i zajęć ruchowych na dziedzińcu szkolnym.

GRUDZIEŃ W ŚWIETLICY
Za nami jeden z magicznych miesięcy w roku, Grudniowe prace plastyczne zaczęliśmy od przygotowania kalendarza adwentowego, w którym zamieściliśmy karteczki z dalszymi pomysłami na zajęcia artystyczne ale nie tylko, którymi zajmowaliśmy się w świetlicy szkolnej. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu w przygotowanie ozdób świątecznych Nasza świetlica przybrała przepięknych świątecznych barw a uczniowie wykazali się niezwykłym zaangażowaniem oraz kreatywnością w trakcie tworzenia ozdób.
W trakcie projektu “Kartka z Kalendarza inaczej” pojawiły się takie dni jak: Dzień piłki nożnej, Mikołajki, dzień małpy, początek zimy i oczywiście Boże Narodzenie oraz Sylwester, na podstawie których odbywały się liczne zajęcia w świetlicy.
Dzięki zimowej pogodzie uczniowie spędzali czas zarówno na zabawach swobodnych jak i tych zorganizowanych na boisku szkolnym. To był również czas na zimowe łamigłówki, zagadki oraz liczne zimowe opowiadania..

LISTOPAD W ŚWIETLICY
Listopad już za nami. Podsumujmy więc co się działo w minionym miesiącu w ŚWIETLICY 89. W ramach projektu ?kartka z kalendarza inaczej? obchodziliśmy wiele interesujących świąt nietypowych, rozmawialiśmy na temat postaci z bajek, za którymi kryli się tacy bohaterowie jak Myszka Miki. Oczywiście nie zabrakło tematycznych prac plastycznych np. z okazji Dnia Jeża.
Listopad krył za sobą równie ważny temat jakim było zdrowe odżywianie, uczniowie klasy 1a zgłębili swoją wiedzę tworząc między innymi piramidę żywienia.
Ubiegły miesiąc, był czasem w którym towarzyszył nam jesienny klimat ale w ostatnich dniach powitał nas prawdziwie zimowy krajobraz. Uczniowie klas 1-3 kreatywnie wykorzystali ten czas na liczne zabawy ze śniegiem na szkolnym dziedzińcu.
Nie zabrakło również w tym czasie budowania z klocków Lego czyli jednego z ulubionych zajęć uczniów klasy 3b.
Tradycyjnie, 25 listopada obchodziliśmy także Dzień Pluszowego Misia! W tym dniu, świetlica szkolna stała się miejscem, w którym obecne były misie w różnych formach – czy te na kolorowankach, pracach plastycznych a nawet w postaci paluszkowych misiów.

 

PAŹDZIERNIK W ŚWIETLICY
Październik był czasem w którym na dobre zawitała do nas JESIEŃ. Podczas zajęć słuchaliśmy jesiennych piosenek, kolorowaliśmy jesienne obrazki i mandale, rozmawialiśmy na temat jesiennej nudy i szukaliśmy sposobów na jej uniknięcie. Poszukiwaliśmy także jesiennych skarbów – zarówno w Internecie jak i wokół nas. Stały się one inspiracją do tworzenia różnokolorowych prac plastycznych. 

W minionym miesiącu w ramach realizacji projektu “Kartka z kalendarza inaczej” obchodziliśmy wiele ciekawych dni. Pierwszym z nich był ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT, w ramach którego poszukiwaliśmy najbardziej nietypowych i niespotykanych zwierząt, rozwiązywaliśmy tematyczne łamigłówki oraz tworzyliśmy prace plastyczne. Kolejnym dniem z kalendarza świąt nietypowych był DZIEŃ UŚMIECHU, w trakcie którego rozmawialiśmy o życzliwości i magii małych gestów. Obchodziliśmy także MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISANIA LISTÓW, który poszerzył wiedzę dzieci na temat listów i sposobu ich prawidłowego redagowania. Innymi nietypowym dniami, które obchodziliśmy w październiku były m. in. DZIEŃ DRZEWA, DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH, DZIEŃ KRAJOBRAZU czy ŚWIATOWY DZIEŃ ORIGAMI. 

Pod koniec miesiąca, jak co roku, zatrzymaliśmy się na chwilę, aby powspominać i pomyśleć o tych, których już z nami nie ma.  Rozmawialiśmy o tradycji dnia Wszystkich Świętych oraz o tym, w jaki sposób ten wyjątkowy czas celebrowany jest w różnych miejscach na świecie. 

WRZESIEŃ W ŚWIETLICY
Za nami pierwszy miesiąc NOWEGO ROKU SZKOLNEGO! Beztroski czas wakacji dobiegł końca, jednak nasze świetliczaki ani myślą się smucić z tego powodu. Dzieci wróciły do szkoły pełne energii, z nowymi pomysłami oraz ogromnymi uśmiechami na twarzy. Bardzo nas to cieszy, ponieważ dzięki temu w naszej świetlicy znów jest gwarno i wesoło.

Wrzesień upłynął nam bardzo szybko. Podczas zajęć skupiliśmy się na integracji grup świetlicowych organizując przeróżne aktywności. Pogoda rozpieszczała nas naprawdę sporą dawką promieni słonecznych, dlatego nie mogło zabraknąć zajęć na świeżym powietrzu. Był czas zarówno na zabawy swobodne jak i te zorganizowane. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie zarówno w szkole jak i poza nią. Przypomnieliśmy sobie i omówiliśmy także zasady i reguły obowiązujące w świetlicy szkolnej.

W minionym miesiącu rozpoczęliśmy projekt ?Kartka z kalendarza inaczej?, w ramach którego każdego miesiąca będziemy poznawać bardziej i mniej znane nietypowe święta. We wrześniu obchodziliśmy między innymi Dzień Kropki, Dzień Fryzjera, Dzień Emotikona, Dzień Orderu Uśmiechu oraz Dzień Jabłka.

Pod koniec września, małymi krokami zaczęliśmy przygotowywać się także do spotkania z PANIĄ JESIENIĄ. Z tej okazji podczas zajęć plastyczno ? manualnych powstały pierwsze jesienne prace, takie jak portret Pani Jesień, kolorowe liście czy dynie.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne miesiące wspólnej pracy i zabawy w świetlicy szkolnej, a tymczasem wszystkim uczniom życzymy dużo optymizmu, energii i zapału do działań na cały rok szkolny!

ROK SZKOLNY 2022/2023

CZERWIEC W ŚWIETLICY
Za nami ostatni miesiąc roku szkolnego 2022/2023! Nadeszło w końcu lato a wraz z nim upragnione i długo wyczekiwane WAKACJE!
Czerwiec w świetlicy szkolnej to czas podsumowań i przygotowań do wakacji.
Zakończyliśmy projekt “Zwierzęta domowe” podczas którego każdego miesiąca poznawaliśmy inne zwierzęta jakie możemy hodować w domu. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i pamięć rozwiązując tematyczne quizy i krzyżówki. Zorganizowaliśmy także wystawę prac plastycznych które powstawały podczas zajęć w ramach realizacji projektu.
Miniony miesiąc był tym okresem, który nasze Świetliczaki uwielbiają! Uczniowie z chęcią opowiadali o swoich wakacyjnych planach, marzeniach oraz aktywnościach które chcieliby lub mają zamiar podejmować w wolnym czasie. Rozmawialiśmy również o bezpieczeństwie podczas wakacji, przypomnieliśmy sobie niezbędne numery alarmowe oraz zasady obowiązujące w różnych miejscach.
Z racji tego, że czerwcowa pogoda była naprawdę przepiękna, sporą część zajęć organizowaliśmy na dworze, poświęcając się przeróżnym aktywnościom oraz zabawom.
Wszystkim uczniom życzymy cudownych, aktywnych i radosnych wakacji! Oby pogoda dopisywała a zabawy było co niemiara!
Do zobaczenia we WRZEŚNIU 🙂

MAJ W ŚWIETLICY
Tegoroczna majowa pogoda spisała się na medal, ponieważ rozpieszczała nas ogromną dawką promieni słonecznych. Korzystając więc z wiosennych uroków sporo czasu spędzaliśmy na dworze poświęcając się różnym aktywnościom – od zajęć i zabaw sportowych, przez zabawy swobodne po gry plenerowe.

W maju poznaliśmy ostatnich w tym roku szkolnym bohaterów projektu ZWIERZĘTA DOMOWE. Tym razem nie skupiliśmy się na jednym czy dwóch zwierzakach, a omówiliśmy ich całą masę! Dzieci miały okazję bliżej poznać nietypowe zwierzęta, które mogą być naszymi domowymi pupilami. Rozmawialiśmy między innymi o wężach, kameleonach, fretkach, żółwiach, mrówkach, jeżach a nawet kapibarach które niespodziewanie znalazły się liście zwierząt, które można hodować w domu.

W maju wyruszyliśmy na przygodę po dziecięcym świecie. W ramach zajęć uczniowie opowiadali o swoich ulubionych bajkach, komiksach, grach planszowych i komputerowych. Wraz z bohaterami poszczególnych bajek czy komiksów poznawaliśmy kolejne niesamowite przygody przenosząc się do niesamowitego świata wyobraźni. Mnóstwo radości i uśmiechu wywołało słuchanie i śpiewanie dziecięcych piosenek. Nie zabrakło także zabawy w karaoke!

Podczas zajęć plastyczno – manualnych powstały kolejne ciekawe i kreatywne prace. W tym miesiącu były to między innymi maki polne, pszczoły, słoneczniki czy mrowisko. Nie mogliśmy zapomnieć również o Dniu Matki. Z tej okazji nasze Świetliczaki wykonali przepiękne przestrzenne laurki dla swoich ukochanych mam.

Dodatkowo w maju uczniowie mieli okazję wziąć udział w dwóch świetlicowych konkursach. Pierwszy z nich – MISTRZ ORIGAMI odbył się 16.05.2023 r. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać pracę o dowolnej, wybranej przez siebie tematyce techniką origami płaskie z kół. Drugi to CZWÓRBÓJ KOMBINOWANY, który opierał się na rywalizacji sportowej a zadaniem uczestników było wykonanie czterech zadań w jak najkrótszym czasie. Oba konkursy cieszyły się sporym zainteresowaniem a wszyscy uczestnicy zasłużyli na ogromne brawa.

KWIECIEŃ W ŚWIETLICY
Kwiecień w świetlicy szkolnej, to czas kiedy na dobre zagościła u nas wiosna. Sale świetlicowe wypełniły się kolorowymi pracami, a dzieci z radością spędzały czas na dworze, wymyślając coraz to nowe zabawy.
W trakcie kwietniowych zajęć dzieci miały okazję trenować swoją kreatywność i wyobraźnię a także rozwijać umiejętności plastyczno – manualne. Wszystko to za sprawą projektu ?Wiosenne zabawy ze sztuką?, w którym uczestniczyły. W ramach realizacji projektu, świetliczaki zostali zapoznani z takimi technikami plastycznymi jak stemplowanie na papierze, wyklejanie z figur geometrycznych, rysowanie techniką doodle, rysowanie na miętym papierze, wydrapywanie czy rysowanie na plastelinie. Każda z wdrażanych technik spotkała się ze sporym entuzjazmem, a uczniowie z chęcią tworzyli ciekawe i różnorodne prace.
Jak każdego miesiąca poznaliśmy również kolejnego zwierzęcego bohatera zajęć. W kwietniu było ich jednak aż dwóch! Tym razem, bliżej przyjrzeliśmy się królikowi i szynszyli. Poznaliśmy wiele informacji i faktów z życia tych puchatych stworzonek. Dowiedzieliśmy się także jak w prawidłowy sposób o nie dbać. Wbrew pozorom opieka nad tymi zwierzakami wcale nie jest taka prosta. Wiedzieliście na przykład, że szynszyla potrzebuje nawet kilkupiętrowej klatki a także sporej dawki spokoju? Jest także zwierzęciem stadnym, dlatego najlepiej czuje się w towarzystwie. Królik natomiast to bardzo żywotne stworzenie i potrzebuje dużo ruchu. Co najmniej raz dziennie, na kilka godzin, powinien być wypuszczany z klatki, by mógł swobodnie pobiegać po wydzielonej, bezpiecznej przestrzeni.
Podczas kwietniowych zajęć skupiliśmy się także na kształtowaniu świadomości ekologicznej. Rozmawialiśmy o tym czym jest ekologia, recykling oraz jak ważna i konieczna jest ochrona środowiska naturalnego. W ramach obchodów Dnia Ziemi szukaliśmy konkretnych rozwiązań, które mogą pomóc w dbaniu o środowisko. Uczniowie mieli wiele wspaniałych pomysłów a wybrane z nich zostały spisane w Kodeksie Małego Ekologa.
Nie zapomnieliśmy także o Wielkanocy. W ramach podróży do wielkanocnej krainy zapoznaliśmy się z wybranymi zwyczajami i tradycjami Świąt Wielkanocnych. Powstały także piękne kartki wielkanocne, papierowe zajączki i kurczaczki.
Zajęcia w minionym miesiącu zakończyliśmy przygotowaniami do nadchodzących świąt majowych. Ten czas poświęciliśmy na kształtowanie u uczniów szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej.

MARZEC W ŚWIETLICY
Marcową przygodę w świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy od przygotowań do przywitania wiosny. Chcąc przywołać Panią Wiosnę, która w tym roku wyjątkowo długo nie chciała do nas przyjść tworzyliśmy różnobarwne, tematyczne prace. Podczas zajęć plastyczno – manualnych powstały przepiękne kwiaty, motyle, biedronki czy papierowe ptaszki. Rozmawialiśmy o wiosennych zwiastunach oraz o ich najbardziej charakterystycznych cechach. Mnóstwo uśmiechu pojawiło się przy okazji omawiania wiersza ?Bocian i żaba? Agnieszki Frączek, na podstawie którego powstały kolejne kolorowe prace plastyczne. Pozostając przy wiosennej tematyce poruszyliśmy także wątek ekologii. Rozmawialiśmy o tym czym jest ekologia i jakie znaczenie mają działania ekologiczne. Dyskutowaliśmy także na temat tego w jaki sposób na co dzień możemy zadbać o środowisko oraz czego nie powinniśmy robić aby przyrodzie nie szkodzić.

W marcu poznaliśmy także kolejnych bohaterów projektu ZWIERZĘTA DOMOWE. W tym miesiącu naszym zajęciom towarzyszyły PAPUGI i KANARKI! Bliżej poznaliśmy różne gatunki papug i kanarków; dowiedzieliśmy się jak o nie dbać oraz czego absolutnie nie powinniśmy robić. Przeglądając całą masę zdjęć przyglądaliśmy się ich ubarwieniu, słuchaliśmy nawet śpiewu papug. Te różnobarwne ptaki stały się także głównymi bohaterami prac plastycznych, dzieci miały również okazję zmierzyć się z zakodowaną papugą.

Mimo, że marcowa pogoda nie rozpieszczała nas piękną i słoneczną pogodą staraliśmy się także spędzać czas na dworze. Przy okazji różnych aktywności dzieci bardzo chętnie bawiły się także w poszukiwaczy wiosennych zwiastunów, których udało nam się znaleźć całkiem sporo. Mamy nadzieję, że stare przysłowie ?Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata?, tym razem się nie sprawdzi i w końcu będziemy mogli cieszyć się na dobre tak długo wyczekiwaną przez nas WIOSNĄ!

LUTY W ŚWIETLICY
Kolejny miesiąc za nami. Zobaczmy więc co działo się w lutym w świetlicy szkolnej.

W ramach projektu ZWIERZĘTA DOMOWE poznaliśmy kolejnego zwierzęcego bohatera zajęć. W lutym był nim KOT. Rozmawialiśmy o różnych rasach kotów, przejrzeliśmy całą masę kocich zdjęć, a nawet kilka filmików z kotami w zabawnych sytuacjach w roli głównej. Wiemy już także jak się nimi opiekować oraz co robić aby nigdy im niczego nie brakowało. Nie zapomnieliśmy o obchodach Światowego Dnia Kota, które w tym roku były tym bardziej wyjątkowe, że to mruczące zwierzątko towarzyszyło nam przez cały miesiąc. W ramach zajęć plastyczno – manualnych, świetliczaki z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem wykonywali tematyczne prace, tworząc przeróżne koty i kociaki.

Innym wyjątkowym świętem, które jest szczególnie lubiane przez naszych uczniów są oczywiście Walentynki. W ramach ich obchodów rozmawialiśmy o tym czym jest miłość, co to znaczy kogoś nie tylko kochać ale także szanować. Dzieci wykonały laurki, które następnie powędrowały do osób szczególnie bliskich ich sercom.

W lutym poświęciliśmy także trochę czasu na bliższe poznanie miasta w którym mieszkamy. Podczas rozmów oraz omawiania tematycznych prezentacji i zdjęć, dzieci opowiadały o Poznaniu widzianym ich oczami, poszerzały także swoją wiedzę w tym zakresie. Mnóstwo śmiechu pojawiło się w trakcie omawiania poznańskiej gwary i tworzenia rysunków do wybranych określeń.

Mimo, że pogoda nie rozpieszczała nas zbyt dużą ilością promieni słonecznych, staraliśmy się także spędzać czas na dworze. Organizowaliśmy wówczas przeróżne zabawy z wykorzystaniem sprzętu sportowego, był również czas na zabawę swobodną.

Teraz z niecierpliwością czekamy na marzec, aby móc ruszyć z przygotowaniami do WIOSNY! Trzymamy mocno kciuki, aby PANI WIOSNA zawitała do nas jak najszybciej.

STYCZEŃ W ŚWIETLICY
Za nami pierwszy miesiąc 2023 roku. Styczniowe zajęcia w świetlicy szkolnej minęły nam niezwykle szybko oraz bardzo kreatywnie.

Nasze Świetliczaki bardzo entuzjastycznie przywitały kolejnego bohatera projektu ?Zwierzęta domowe?. Tym razem zajęciom towarzyszył przez wszystkich lubianych a przez niektórych nawet kochany – PIES! Uczniowie bardzo chętnie dzielili się opowieściami na temat swoich domowych pupili, niektórzy nawet pochwalili się zdjęciami swoich milusińskich. Dzięki tematycznym filmom oraz zdjęciom poznaliśmy różne rasy psów, dowiedzieliśmy się również jak w prawidłowy i bezpieczny sposób powinniśmy się nimi opiekować. Dodatkowo, dzieci miały okazję przekonać się, że pies i pracy się nie boi! Z zaciekawieniem i czasami niedowierzaniem, uczniowie słuchali o 10 najpopularniejszych zawodach wykonywanych przez psy. Największe wrażenie na dzieciach zrobiły psy policyjne, myśliwskie oraz psy terapeuci.

Styczeń jest czasem KARNAWAŁU. Dlatego i w naszej świetlicy nie mogło zabraknąć karnawałowych akcentów. Poznaliśmy historię karnawału, wysłuchaliśmy opowieści o karnawałowych tradycjach, a nawet przenieśliśmy się do Brazylii, na karnawał w Rio de Janeiro. Podczas zajęć plastyczno – manualnych wykonaliśmy różnobarwne tajemnicze maski, klauny, balony a nawet kostiumowe pacynki.

Tradycyjnie organizowaliśmy także zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu. Korzystając z uroków zimy, spędzaliśmy czas na dworze zatracając się w zabawach zarówno zorganizowanych jak i swobodnych. Zima stała się również jednym z tematów naszych zajęć. Rozmawialiśmy o tym jak w bezpieczny sposób korzystać z jej uroków, poszukiwaliśmy także pomysłów na zapobieganie zimowej nudzie.

Miesiąc zakończyliśmy przygotowaniami do wyczekiwanych przez wszystkich uczniów ferii zimowych. Mamy nadzieję, że po przerwie wrócicie do nas pełni energii oraz nowych pomysłów!

GRUDZIEŃ W ŚWIETLICY
Grudniową przygodę w świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy od przygotowań zimowo – świątecznych dekoracji. Podczas zajęć powstały różnorodne ozdoby. Od choinek, przez śnieżynki na bałwankach i reniferach kończąc. Świetliczaki wykazali się nie lada kreatywnością i zaangażowaniem w trakcie ich tworzenia. Z radością uczestniczyli także w dekorowaniu swoimi pracami sal świetlicowych, dbając o wprowadzenie świątecznego nastroju.

Poznaliśmy również kolejnego bohatera projektu “Zwierzęta domowe”. Grudniowym zajęciom towarzyszyły RYBKI. Z wielkim zapałem poznawaliśmy różne ciekawostki na ich temat. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób dbać o akwarium oraz jak dobierać do niego rybki. Oglądając filmiki, przeglądać zdjęcia i rozwiązując quizy, poznaliśmy wiele gatunków rybek.

Rozmawialiśmy także o świętach. Poznaliśmy zwyczaje bożonarodzeniowe, które można spotkać w różnych zakątkach świata. Świetliczaki opowiadali również o tradycjach świątecznych w ich domach.

Czy to już wszystko co działo się w ŚWIETLICY 89 w grudniu? Oczywiście, że nie! W ramach zajęć uczniowie odbyli cała masę zimowych przygód ? zarówno w sali jak i na świeżym powietrzu. Trenując logiczne myślenie rozwiązywali tematyczne zadania, zagadki i łamigłówki. Mimo, że pogoda nie przypominała tej z zimowo – świątecznych bajek, bardzo chętnie organizowaliśmy zajęcia na dworze, spędzając czas na zabawach zarówno zorganizowanych jak i swobodnych.

Przed nami kolejne miesiące, na które czekamy z niecierpliwością! Tymczasem jednak, życzymy wszystkim Świetliczakom oraz ich rodzinom dużo radości oraz samych pogodnych dni w nadchodzącym 2023 roku!

LISTOPAD W ŚWIETLICY
Listopad za nami. Podsumujmy więc co działo się minionego miesiąca w ŚWIETLICY 89. W ramach projektu ?Zwierzaki domowe?, poznaliśmy dwóch kolejnych bohaterów, jakimi tym
razem były myszki i szczurki. Te małe gryzonie wprowadziły niemałe zamieszanie podczas zajęć. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, co do różnic pomiędzy nimi, zapoznaliśmy się z licznymi informacjami i ciekawostkami na ich temat. Sporo śmiechu wywołała zabawa, która polegała na rozpoznawaniu którego z gryzoni przedstawia dana fotografia. Wbrew pozorom, nie było to wcale proste! Tradycyjnie powstały także tematyczne prace plastyczne, w różnorodnych formach.
Uczniowie klasy 1a mieli także możliwość wzięcia udziału w świetlicowym projekcie pt. ?W krainie wyobraźni?. Celami projektu było kształtowanie umiejętności tworzenia i wyrażania niebanalnych myśli oraz wyobrażeń, rozwijanie wyobraźni i kreatywności oraz stymulowanie twórczego myślenia. W ramach jego realizacji uczniowie, m.in. tworzyli prace plastyczne na podstawie, tzw. wyturlanek; zmierzyli się ze sporym wyzwaniem jakim jest rysowanie ze słuchu; tworzyli także opowiadania pracując z kostkami opowieści.
Listopad, był miesiącem w którym cały czas towarzyszył nam jeszcze jesienny klimat. Podczas dyskusji i pogadanek, szukaliśmy sposobów na jesienną nudę oraz pomysłów na kreatywne spędzanie czasu mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych. Wykorzystując dominujące w trakcie trwania obecnej pory roku barwy, tworzyliśmy ostatnie w tym sezonie jesienne prace plastyczne.
Tradycyjnie, 25 listopada obchodziliśmy także Dzień Pluszowego Misia! W tym dniu, świetlica szkolna stała miejscem przyjaznym wszystkim misiom. Dookoła można było dostrzec tego pluszowego przyjaciela w różnych formach – na kolorowankach, pracach plastycznych, gazetce ściennej a nawet w postaci paluszkowych pacynek.
Pod koniec ubiegłego miesiąca, nie mogąc doczekać się grudnia, zaczęliśmy małymi krokami przygotowania do nadejścia ZIMY! Powstały pierwsze dekoracje a dzięki niespodziance jaką sprawiła nam Pani Jesień, czas na świeżym powietrzu mogliśmy spędzić nawet na zabawach w śniegu.

PAŹDZIERNIK W ŚWIETLICY
Tegoroczny październik, to czas w którym podczas zajęć świetlicowych dominowała paleta jesiennych barw. Rozmawialiśmy o skarbach obecnej pory roku, zmianach w przyrodzie zachodzących jesienią oraz jej charakterystycznych symptomach. Wykorzystując różnorodność jesiennych kolorów tworzyliśmy także ciekawe prace plastyczne. Podczas zajęć powstały m. in. wesołe jeżyki, jesienne drzewka czy liściaste krasnale.

W minionym miesiącu poznaliśmy pierwszych bohaterów projektu ZWIERZĘTA DOMOWE. Październikowym zajęciom towarzyszyły dwa uwielbiane przez dzieci małe stworzonka, czyli CHOMIK i ŚWINKA MORSKA. Przybliżyliśmy sobie najważniejsze informacje oraz przeróżne ciekawostki dotyczące wyglądu, trybu życia i zachowania tych uroczych zwierzątek. Dzieci opowiadały o pupilach, które mają w domach, o tym jak się nimi opiekują, co jest im niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Mnóstwo uśmiechu wywołał przegląd zdjęć oraz filmików prezentujących naszych bohaterów w przeróżnych sytuacjach i sceneriach. Uczniowie tworzyli nawet swoje własne chomiczki i świnki morskie, którym mogli nadawać imiona!

W październikowym kalendarzu świąt nietypowych odnaleźliśmy kilka bardzo ciekawych dni, które stały się inspiracją do realizacji zajęć. Pierwszym z nich był ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT, w trakcie którego zorganizowaliśmy przegląd albumu fauny świata, rozwiązywaliśmy quizy i zagadki, aby sprawdzić poziom naszej wiedzy na temat królestwa zwierząt. Na koniec uczniowie wykonali tematyczne plakaty, prezentując wybrane zwierzęta w ich naturalnym środowisku życia. Kolejnym nietypowym świętem był DZIEŃ KUNDELKA. W trakcie jego trwania słuchaliśmy tematycznych piosenek, przeglądaliśmy zdjęcia kundelków, stworzyliśmy pracę plastyczną, zapoznaliśmy się także z różnymi ciekawostkami na temat tych wyjątkowych psiaków. Ostatnim nietypowym świętem był DZIEŃ DYNI, który upłynął nam na tworzeniu przeróżnych dyniowych prac podczas zajęć plastyczno – manualnych.

Na koniec zatrzymaliśmy się na chwilę, aby pomyśleć o tych, których już z nami nie ma. Rozmawialiśmy o tradycji dnia Wszystkich Świętych oraz o tym, w jaki sposób ten wyjątkowy czas celebrowany jest w różnych zakątkach świata.

WRZESIEŃ W ŚWIETLICY
W zaskakująco szybkim tempie minął pierwszy miesiąc NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2022/2023! Najwyższa więc pora na jego podsumowanie.

Jak co roku, wrzesień w świetlicy szkolnej, był czasem w dużej mierze poświęconym na integrację oraz ustalenie wspólnych reguł i zasad współpracy. Przystanęliśmy na chwilę nad tematem bezpieczeństwa. Dyskutowaliśmy o tym, czym ono tak naprawdę jest oraz jak je zachować. Rozmawiając o zasadach obowiązujących w świetlicy, przypomnieliśmy sobie ŚWIETLICOWE ABC oraz ustaliliśmy wspólne reguły współpracy. Korzystając ze słonecznej pogody zajęcia organizowaliśmy także na dworze. Był czas zarówno na zabawy swobodne, jak i gry i zabawy zorganizowane.

Wrzesień był także miesiącem otwierającym cykl zajęć o zwierzętach. W tym roku szkolnym towarzyszyć nam będą?ZWIERZĘTA DOMOWE! Rozmawialiśmy o potrzebach zwierząt oraz sposobach opieki nad nimi. Wstępnie poznawaliśmy naszych domowych pupili, opowiadając o tym, z czym związana jest decyzja o przyjęciu zwierzaka do domu.
Nie zapomnieliśmy również o DNIU KROPKI. Podczas zajęć szukaliśmy kropek ukrytych w przedmiotach oraz korzystając z wyobraźni tworzyliśmy tematyczne prace plastyczne.
W minionym miesiącu przywitaliśmy także PANIĄ JESIEŃ. Z tej okazji podczas zajęć plastyczno – manualnych powstały pierwsze jesienne prace, m.in. portret Pani Jesień, mandale czy listki.
Z niecierpliwością czekamy co przyniosą nam kolejne miesiące w świetlicy szkolnej, a tymczasem wszystkim uczniom życzymy dużo uśmiechu każdego dnia oraz energii i zapału do działań na cały rok szkolny!

ROK SZKOLNY 2021/2022

CZERWIEC W ŚWIETLICY
Nadeszło lato, nadeszły wakacje! Ale zanim na dobre zaczniemy cieszyć się tym długo wyczekiwanym czasem podsumujmy ostatni miesiąc w roku szkolnym 2021/2022 w świetlicy szkolnej!

Czerwiec był miesiącem podsumowań oraz czasem przygotowań do bezpiecznych wakacji. Zakończyliśmy projekt edukacyjny ?Dzikie zwierzęta w Polsce? w trakcie trwania którego bliżej poznaliśmy 9 dzikich zwierząt, które możemy spotkać w różnych rejonach Polski. Świetliczaki mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i pamięć podczas rozwiązywania podsumowującego quizu, natomiast cała społeczność szkolna mogła podziwiać liczne prace plastyczne, które powstawały systematycznie każdego miesiąca, dzięki zorganizowanej wystawie.

W ramach przygotowań do wakacji rozmawialiśmy o planach uczniów na ten wspaniały czas, sporządziliśmy listę najciekawszych, naszym zdaniem letnich aktywności, tworzyliśmy także plan doskonały na wakacje marzeń. Podczas zajęć rozmawialiśmy także o bezpieczeństwie w czasie trwania wakacji. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze numery alarmowe oraz zasady bezpiecznego zachowywania się nad wodą czy w górach.

Czerwcowa pogoda rozpieszczała nas naprawdę ogromną dawką promieni słonecznych dlatego sporą część zajęć organizowaliśmy na dworze. Nasi uczniowie poświęcali się licznych aktywnością ruchowym, zarówno tym zorganizowanym jak i swobodnym.

Wszystkim uczniom życzymy aktywnych, ciekawych ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji! Oby czas uciekał jak najwolniej a pogoda dopisywała 🙂

Do zobaczenia w NOWYM ROKU SZKOLNYM!

MAJ W ŚWIETLICY
Majowa pogoda rozpieszczała nas ogromną dawką ciepła i promieni słonecznych! Nie mogąc przejść obok tego faktu obojętnie sporą część majowych zajęć organizowaliśmy na świeżym powietrzu, poświęcając się różnym aktywnościom – od zajęć sportowych, przez zabawy ruchowe i integracyjne, po i gry i zabawy swobodne.

Maj był miesiącem w którym poznaliśmy ostatniego w tym roku szkolnym zwierzęcego bohatera zajęć. Tym razem wyruszyliśmy na poszukiwania informacji i ciekawostek na temat SARNY. Sporego wysiłku wymagało od nas znalezienie bajek, piosenek i opowiadań w których możemy spotkać sarnę, ale poradziliśmy sobie i z tym wyzwaniem 🙂 Tradycyjne, podczas zajęć plastyczno – manualnych, powstały także prace plastyczne z wykorzystaniem wizerunku zwierzęcia.

Hasłem przewodnim minionego miesiąca były także zawody wykonywane dawniej i dziś. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym czym jest zawód i jakie zawody są nam znane. Opisywaliśmy również specyfikę pracy w wybranych – wykonywanych nie tylko dziś ale także w przeszłości – zawodach. Wiecie na przykład kim była SZPULARKA? Była to kobieta pracująca przy nawijaniu nici na szpule!

Nie zabrakło również zajęć plastyczno – manualnych, podczas których nasze świetliczaki wykonywali liczne i przeróżne prace. Nie zapominając o bardzo ważnym święcie jakim jest DZIEŃ MATKI stworzyli przepiękne laurki dla swoich mam. Podczas zajęć sensorycznych, wykazując się nie lada pomysłowością tworzyli ciekawe dzieła z masy solnej czy piasku księżycowego.

Zamykając projekt edukacyjny WYMIANA POCZTÓWKOWA, ostatnie w tym roku szkolnym pocztówkowe pozdrowienia powędrowały do SP w Żegocinie.

KWIECIEŃ W ŚWIETLICY
Za nami kolejny miesiąc, przyszła więc pora na jego podsumowanie! Tegoroczny kwiecień, to miesiąc w którym królowały KOLORY! Podczas zajęć plastyczno – manualnych wykonywaliśmy przeróżne prace, m.in. wiosenna łąka, kwiaty w przeróżnych wydaniach, biedroneczki z origami. Kolorów poszukiwaliśmy także podczas zajęć ruchowych. Budząca się do życia przyroda, zachęcała nas do spędzania czasu na dworze. Obserwując pięknie zmieniającą się przyrodę, sporo czasu poświęciliśmy na zabawy i zajęcia sportowe na świeżym powietrzu.

Oczywiście nie zabrakło także zwierzęcego bohatera miesiąca. Kwietniowym zajęciom towarzyszył nie kto inny jak ZAJĄC! Ten kicający osobnik stał się motywem przewodnim różnorodnych prac plastycznych i pogadanek. Wyruszyliśmy także na poszukiwanie bajek i piosenek w których można odnaleźć zająca. Z zaciekawieniem poznawaliśmy różne informacje i ciekawostki na jego temat. Wiedzieliście, że najszybsze zające mogą biec z prędkością nawet 65 km/h !?

Zając był również głównym bohaterem ŚWIETLICOWYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH. Podczas wielkanocnych warsztatów plastycznych wykonaliśmy przepiękne przestrzenne prace, które można podziwiać na zdjęciach w naszej galerii 🙂

W minionym miesiącu przystanęliśmy chwilę przy ŚWIĘTACH WIELKANOCNYCH. Rozmawialiśmy o tradycjach wielkanocnych oraz o tym jak Wielkanoc obchodzona jest w naszych domach. I w tym miejscu nie mogło zabraknąć kolorów, które wykorzystaliśmy chociażby podczas wykonywania pisanek.

W ramach projektu WYMIANA POCZTÓWKOWA, który swój finał będzie miał już w maju, z Osiemdziesiątki Dziewiątki wyruszyły kolejne pozdrowienia. Kwietniowa pocztówka powędrowała wprost do SP w Dąbrowie Górniczej.

Miesiąc zakończyliśmy majowym akcentem. Podczas zajęć w ostatnim tygodniu kwietnia, rozmawialiśmy o nadchodzących ŚWIĘTACH MAJOWYCH. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat symboli narodowych, świetnie poradziły sobie podczas rozwiązywania tematycznych zadań.

MARZEC W ŚWIETLICY
W marcu jak w garncu? To stare polskie przysłowie sprawdziło się i w tym roku. Szczęśliwie dominowały jednak słoneczne i ciepłe dni, kiedy to można było poczuć już prawdziwy powiew wiosny! Korzystając z pięknej pogodny, często organizowaliśmy na świeżym powietrzu zajęcia ruchowe z wykorzystaniem sprzętu sportowego oraz zabawy swobodne.

Z okazji Dnia Kobiet – 8 marca, przez wychowawców świetlicy zorganizowana została akcja ?Poczta kwiatowa?. Przygotowania do tego wyjątkowego dnia trwały cały tydzień. Podczas zajęć świetlicowych z zaangażowaniem wykonywaliśmy papierowe kwiaty, których w rezultacie udało nam się stworzyć aż 236! W dniu święta kobiet, przepiękne niespodzianki zostały wręczone, wszystkim napotkanym kobietom – tym dużym i tym troszkę mniejszym 🙂

Zwierzęcym bohaterem miesiąca tym razem był DZIK! W ramach projektu ?Dzikie zwierzęta w Polsce? świetliczaki poznali różne fakty i ciekawostki z życia dzika, mieli także możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w tym zakresie. Mnóstwo uśmiechu podczas zajęć wprowadziło wspólne poszukiwanie bajek, opowiadań oraz piosenek, których głównym bohaterem jest DZIK.

Nie zapomnieliśmy również o POCZTÓWKOWYCH POZDROWIENIACH! Marcowe pocztówki powędrowały wprost do szkół w Bielsku – Białej oraz Rudzie Różanieckiej.

Ale to nie wszystko co działo się podczas marcowych zajęć w świetlicy szkolnej. Podczas zajęć plastyczno – manualnych tworzyliśmy przeróżne prace z wiosennym akcentem. Trenowaliśmy pamięć i logiczne myślenie rozwiązując zadania i zagadki logiczne. Spędzaliśmy również czas na zabawach swobodnych – rysując, malując, grając w planszówki, układając puzzle, tworząc kreatywne budowle z klocków oraz kart domina. Zainspirowani naturą, uczniowie klasy 1b stworzyli nawet swoje własne ogródki dla owadów!

Jak widać w ŚWIETLICY 89 znów sporo się działo. Z niecierpliwością czekamy co przyniesie nam kolejny miesiąc!

LUTY W ŚWIETLICY
Zaskakująco szybko mijające dni sprawiły, że przyszła już pora na podsumowanie kolejnego świetlicowego miesiąca! Luty jest czasem uwielbianym przez Świetliczaki SP 89. Dlaczego? Wszystko to za sprawą dwóch wyjątkowych dni z Kalendarza Świąt Nietypowych, które wśród naszych uczniów posiadają wielu fanów.
Pierwszym z nich, jest obchodzony 17 lutego Dzień Kota! Świetlicowe obchody tego nietypowego dnia stały się rajem dla wszystkich miłośników kotów. Rozmawialiśmy o różnych rasach kotów oraz zorganizowaliśmy przegląd zdjęć. Ponadto, uczniowie mieli okazję opowiedzieć na forum o swoich kocich przyjaciołach. W ramach zajęć plastyczno – manualnych uczniowie wykonali różnorodne prace, których motywem przewodnim był oczywiście KOT. Powstały kocie pacynki, kocie rodzinki, większe i mniejsze kolorowe kotki? Nie tylko tym dniem ale również kilkoma kolejnymi zawładnęły koty w przeróżnych wydaniach. Drugim nietypowym dniem jest obchodzony 26 lutego Dzień Dinozaura. Ten czas należał do wszystkich, którzy uwielbiają prehistorię i znają się na dinozaurach. Dzieci z chęcią dzieliły się swoją wiedzą w tym zakresie oraz tworzyły dinozaury z papierowych talerzyków.
W lutym bliżej poznaliśmy także kolejne dzikie zwierzę mieszkające w Polsce. Tym razem bohaterem miesiąca był drapieżny ssak z rodziny kotowatych – RYŚ. Ciekawostką jest fakt, iż poza kotem domowym, ryś i żbik są jedynymi występującymi w Polsce przedstawicielami kotowatych. Wiedzieliście o tym?
W ramach projektu edukacyjnego WYMIANA POCZTÓWKOWA w Polskę wyruszyły kolejne pocztówki. W tym miesiącu pocztówkowe pozdrowienia powędrowały do dzieci z SP w Skorzewie oraz Skarżysku – Kamiennej.
W lutym mogliśmy zaobserwować coraz więcej słonecznych dni. Wszystko to chyba za sprawą Pani Wiosny, która chce dotrzeć do nas jak najszybciej. Oczywiście trzymamy kciuki, żeby tak było! Zachęcani promieniami słońca, z wielką ochotą spędzaliśmy zatem czas na dworze, organizując uwielbiane przez dzieci zajęcia i zabawy swobodne na świeżym powietrzu.

STYCZEŃ W ŚWIETLICY
Styczeń, choć był dla nas miesiącem bardzo krótkim, pod względem ilości dni spędzonych w murach szkoły, to przyniósł nam garść bardzo ciekawych zajęć. Miesiąc rozpoczęliśmy od eksperymentowania! Z założenia, dążyliśmy do tego, aby stworzyć uwielbiane przez wszystkie dzieci slime, jednak dzięki pomysłowości i odrobinie ciekawości, polegającej na łączeniu różnych materiałów, dzieciaki stworzyły przeróżne masy. Powstały nie tylko slime, ale również ciastolina czy piasek kinetyczny. Zajęcia te, były bardzo ciekawe a uśmiechu i radości podczas wspólnej kreatywnej zabawy było co niemiara!
Tradycyjnie, w ramach realizacji projektu DZIKIE ZWIERZĘTA W POLSCE poznaliśmy kolejne zwierzę. Styczniowym bohaterem był WILK. Skupiliśmy się na poznaniu najważniejszych informacji na temat zwierzęcia, zdążyliśmy także wykonać tematyczne prace plastyczne.
Nie zapominając o swoich ukochanych BABCIACH i DZIADKACH, którzy w styczniu obchodzili swoje święta, świetliczaki wykonali dla nich laurki, aby podziękować za ich miłość, troskę oraz wsparcie.
A co było dalej? Dalej już tylko ferie 🙂 Mamy nadzieję, że po dwutygodniowej przerwie, wrócicie do nas wypoczęci, pełni sił i nowych pomysłów!

GRUDZIEŃ W ŚWIETLICY
Za nami jeden z najpiękniejszych i najbardziej magicznych miesięcy w roku. Już pierwsze grudniowe zajęcia zaczęły wprowadzać nas w zimowo – świąteczny nastrój. Miniony miesiąc rozpoczęliśmy od przygotowania tematycznych ozdób i dekoracji, dzięki którym sale świetlicowe nabrały przepięknych świątecznych barw. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i zaangażowaniem podczas tworzenia przeróżnych zawieszek, bombek czy przestrzennych prac plastycznych. Wśród stworzonych dzieł mogliśmy zobaczyć Mikołaja i jego pomocników, renifery, lodowe domki, choinki, dzwoneczki. Nasze cudowne Świetliczaki o wielkich sercach z entuzjazmem tworzyły także świąteczne kartki dla seniorów oraz swoich najbliższych.
W trakcie grudniowych zajęć bliżej poznaliśmy także kolejne zwierzę. Tym razem bohaterem miesiąca był ŁOŚ! Oglądając filmiki dokumentalne, przeglądając zdjęcia, rozwiązując quizy i zagadki poznaliśmy całą masę informacji i ciekawostek na temat łosia. Wiedzieliście, że łoś euroazjatycki jest największym współcześnie żyjącym gatunkiem ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych? My już to wiemy! 🙂
W ramach projektu WYMIANA POCZTÓWKOWA, Świetliczaki Osiemdziesiątki Dziewiątki przesłały kolejne pozdrowienia. Tym razem powędrowały one wprost do Warszawy oraz Opoczna. Grudniowe pozdrowienia były tym bardziej wyjątkowe, że zawierały w sobie świąteczne życzenia.
Ale to jeszcze nie wszystko! W ramach zajęć uczniowie odbyli cała masę zimowych przygód ? zarówno w sali jak i na świeżym powietrzu. Trenując logiczne myślenie, rozwiązując zadania, zagadki, łamigłówki mieli okazję stać się ekspertami od zimy! Dzięki fantastycznej pogodzie, która rozpieszczała nas sporą ilością śniegu, mogliśmy spędzać czas na świeżym powietrzu bawiąc się i tworząc śnieżne budowle.
Przed nami kolejne miesiące i nowe zajęcia w świetlicy szkolnej. Tymczasem w Nowym 2022 Roku pragniemy złożyć wszystkim uczniom oraz ich rodzinom najserdeczniejsze życzenia. Dużo uśmiechu każdego dnia, samych pogodnych chwil oraz spełnienia najskrytszych marzeń.

LISTOPAD W ŚWIETLICY
Listopadowa przygoda w świetlicy szkolnej dobiegła końca. Przyszła więc pora na jej podsumowanie!
W minionym miesiącu, w ramach cyklu zajęć poświęconych dzikim zwierzętom żyjącym w Polsce, nasze Świetliczaki bliżej poznały kolejnego bohatera, którym tym razem był LIS. Podczas zajęć poznaliśmy mnóstwo faktów i ciekawostek dotyczących tego rudego drapieżnika z rodziny psowatych, przejrzeliśmy masę zdjęć, aby w końcu inspirując się wszystkimi poznanymi wiadomościami oraz posiłkując się wyobraźnią tworzyć nietuzinkowe prace plastyczno ? manualne.
Podczas listopadowych zajęć uczniowie klas 1b, 2a, 2b, 3a i 3b brali również udział w bardzo ciekawym projekcie edukacyjnym pt. ?Kreatywne zabawy ze sztuką?, którego głównymi celami było zapoznanie dzieci z różnymi technikami plastycznymi oraz rozwijanie postawy twórczej dzieci, ich kreatywności i innowacyjności. W trakcie realizacji projektu Świetliczaki poznały takie techniki plastyczne jak: frottage, dekalkomania, kolaż czy kratkowanie. Podczas zajęć powstały liczne i różnorodne prace, które po zakończeniu projektu można było podziwiać na szkolnej wystawie.
Kontynuowaliśmy także realizację projektu ?Wymiana pocztówkowa?. Tym razem nasze Świetliczaki przesyłając kolejne pocztówkowe pozdrowienia poznały informacje i ciekawostki na temat jednej z miejscowości w województwie małopolskim ? Muszyny, oraz stolicy Polski ? Warszawy.
Nie zapomnieliśmy również, że 25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu w świetlicy Osiemdziesiątki Dziewiątki wszędzie można było napotkać MISIA. Ten pluszowy przyjaciel stał się bohaterem kolorowanek, zakładek do książek, zagadek i łamigłówek. Podczas zajęć plastyczno ? manualnych malując gipsowe figurki, uczniowie wykonali także własne misiowe zawieszki.
Pod koniec listopada nasze uczennice wzięły także udział w Ogólnopolskim Konkursie Origami. Prace już wkrótce wyruszą w Polskę by trafić do organizatorów konkursu. Trzymamy mocno kciuki!
Z niecierpliwością czekamy na grudniowe zajęcia!

PAŹDZIERNIK W ŚWIETLICY
Podczas październikowych zajęć w świetlicy Osiemdziesiątki Dziewiątki królowała paleta jesiennych barw. Wszystko to za sprawą pięknej polskiej jesieni, która na dobre zagościła zarówno w przyrodzie, jak i murach NASZEJ SZKOŁY! Omawialiśmy oznaki obecnej pory roku, rozwiązywaliśmy tematyczne zagadki i łamigłówki, podczas zajęć na świeżym powietrzu mieliśmy okazję obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. Szczególną uwagę i zainteresowanie dzieci zwróciły liście, które stały się inspiracją do stworzenia różnych prac plastycznych. Chętni uczniowie mieli także możliwość wzięcia udziału w JESIENNYM TORZE PRZESZKÓD do pokonania którego musieli wykazać się szybkością i sprawnością fizyczną.
Pozostając w jesiennym klimacie dzieci wzięły także udział w pierwszym w tym roku szkolnym organizowanym przez świetlicę konkursie ?Jesienne opowieści?, który polegał na wykonaniu pracy plastycznej obrazującej treść jednego z dwóch wierszy: ?Jesienią? M. Konopnickiej lub ?Pani Jesień? Z. Dąbrowskiej. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się kreatywnością a wykonane prace plastyczne mogliśmy podziwiać na wystawie w holu szkoły.
W ramach cyklu zajęć o dzikich zwierzętach żyjących w Polsce poznaliśmy kolejnego bohatera, którym tym razem był JEŻ. Ten owadożerny ssak z rodziny jeżowatych towarzyszył nam podczas zajęć, dostarczając sporej dawki nowych informacji. Dużym zaskoczeniem dla naszych Świetliczaków był fakt, iż wbrew ludowym przesądom i licznym bajkom jeże nie jedzą jabłek! Nagłówkowaliśmy się także poszukując bajek i filmów w których możemy spotkać to kolczaste stworzenie.
W październiku rozpoczęliśmy także projekt WYMIANA POCZTÓWKOWA, który polega na wymianie pocztówek pomiędzy placówkami oświatowymi z całej Polski. Celem wymiany jest zapoznanie dzieci z różnymi regionami Polski, nawiązanie kontaktu z dziećmi z innych placówek oraz promowanie naszego regionu. Podczas zajęć w minionym miesiącu świetliczaki odpisując na pierwsze otrzymane pocztówki poznały ciekawostki i informacje na temat miejscowości Puchaczów, Borzęta, Drawno oraz Zabłocie. Wykorzystując zdobytą wiedzę tworzyli także broszury informacyjne na temat omawianej miejscowości.
Zamykając miesiąc nie zapomnieliśmy zatrzymać się na chwilę i poświęcić czas na zadumę, wspominając tych, których już nie ma wśród nas. Rozmawialiśmy o tradycji Święta Zmarłych oraz o tym, jak ten szczególny dzień obchodzony jest w różnych zakątkach świata.

WRZESIEŃ W ŚWIETLICY
Beztroski czas wakacji dobiegł końca, jednak nie ma co się smucić! Nasze Świetliczaki z uśmiechem na twarzy, głową pełną nowych pomysłów a przede wszystkich ogromną dozą pozytywnej energii wkroczyły w nowy rok szkolny. Cieszymy się, że po dwumiesięcznej przerwie, spotkaliśmy się razem w świetlicy, dzięki temu znów zrobiło się gwarno i wesoło.
Pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego upłynął nam na integracji grup świetlicowych oraz poznawaniu zasad i reguł obowiązujących w świetlicy szkolnej. Był czas zarówno na zabawy swobodne jak i zorganizowane. Wrześniowa pogoda sprzyjała wesołym zabawą na dworze, dlatego sporą część zajęć organizowaliśmy na świeżym powietrzu.

Ale to nie wszystko! Rozpoczęliśmy również cykl zajęć na temat dzikich zwierząt żyjących w Polsce. Wrześniowym bohaterem była WIEWIÓRKA. To rude stworzenie dostarczyło naszym Świetliczakom sporej dawki uśmiechu. Rozmawialiśmy bowiem na temat bajek i filmów w których możemy spotkać wiewiórkę, oglądaliśmy tematyczne filmy dokumentalne oraz zdjęcia. Wiewiórka stała się również inspiracją do tworzenia różnych prac plastycznych.
Organizując zajęcia plastyczno – manualne nie zapomnieliśmy także o Dniu Kropki, podczas którego poszukiwaliśmy ukrytych w różnych przedmiotach kropek i kół, rozwijając tym samym kreatywność uczniów. Obchodziliśmy również Dzień Fryzjera, który zaowocował stworzeniem wystawy szalonych fryzur.

Pod koniec miesiąca obchodziliśmy Dzień Chłopca. Uroczystość uświetniła nam wizyta KLAUNA.
Rozwiązując zagadki i łamigłówki przywitaliśmy także nową porę roku – Jesień.

Jak widać w świetlicy Osiemdziesiątki Dziewiątki sporo się działo. Zobaczymy co przyniesie nam kolejny miesiąc!

ROK SZKOLNY 2020/2021

CZERWIEC W ŚWIETLICY
Wakacje, znów będą wakacje!
Za nami trudny i nieco inny niż zwykle rok szkolny. Przed nami natomiast długo wyczekiwany przez wszystkich uczniów okres, czyli WAKACJE!
Przyszła więc pora na podsumowanie ostatniego w tym roku szkolnym miesiąca!
Czerwcowa pogoda rozpieszczała nas ogromną dawką słońca dlatego dużą ilość czasu spędzaliśmy na dworze organizując zajęcia ruchowe z wykorzystaniem gum, lin, skakanek i innych sprzętów sportowych, które wśród Naszych Świetliczaków cieszą się ogromną popularnością. Uczniowie z zaangażowaniem i głową pełną pomysłów podchodzili do wszelkich aktywności podejmowanych na placu zabaw, dziedzińcu szkolnym czy boisku, inicjując oraz modyfikując różne zabawy.
Tradycyjnie, uczniowie poznali także kolejnego zwierzęcego bohatera miesiąca. Wykorzystując wyobraźnię przenieśliśmy się do gorącej Afryki, aby bliżej poznać?ŻYRAFĘ! Wiedzieliście, że żyrafa potrafi osiągnąć wysokość nawet 5-6 metrów, z czego sama jej szyja może osiągnąć długość nawet 2 metrów? Niesamowite prawda? ?
Marząc o nadchodzących wakacjach część zajęć poświęciliśmy również na rozmowy o wakacyjnych planach oraz o potrzebie zachowania szczególnej ostrożności i zasad bezpieczeństwa w czasie nadchodzących dwóch miesięcy.
Wszystkim uczniom życzymy słonecznych, pozbawionych nudy a przede wszystkim bezpiecznych WAKACJI! DO ZOBACZENIA W NOWYM ROKU SZKOLNYM!
Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

MAJ W ŚWIETLICY
Po kolejnej przerwie w naszej szkolnej świetlicy znów słychać donośny śmiech i rozmowy! Ale to nie koniec dobrych wiadomości! Tak bardzo na nią czekaliśmy i w końcu chyba zagościła u nas na dobre. Kto to taki? Tak, to PANI WIOSNA! Korzystając z pięknej słonecznej pogody majowe dni w świetlicy poświęciliśmy na różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu ? od zabaw swobodnych, przez zorganizowane zajęcia ruchowe, po gry i zabawy integracyjne.
Maj był miesiącem poświęconym rodzinie. Hasło przewodnie brzmiało: ?Bo rodzina to jest siła?! Podczas zajęć rozmawialiśmy o rodzinie, o jej wartości w życiu każdego człowieka. Nasze ŚWIETLICZAKI wykazali się nie lada pomysłowością a także wiedzą podczas rozwiązywania różnego rodzaju tematycznych quizów i zadań. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że w każdej rodzinie występuje ogromna siła, lecz przez dłuższą chwilę zastanawialiśmy się skąd ona się bierze i jak się przejawia. Doszliśmy do wniosku, że największą siłą rodziny jest oczywiście? MIŁOŚĆ. Kierując się tą myślą nasi uczniowie nie zapomnieli o bardzo ważnym święcie jakim jest Dzień Matki. Z tej okazji wykonali dla swoich mam przepiękne laurki, papierowe bukiety oraz tulipany z origami.
Ale to nie wszystko co działo się w świetlicy Osiemdziesiątki Dziewiątki! Wkraczając po raz kolejny w niezwykły świat zwierząt, tym razem nasze Świetliczaki bliżej poznały WIELBŁĄDA. Wiele uśmiechu przyniosła nam wspólna zabawa w ?Wielbłądzi garb?. Dzięki wspólnemu wykonaniu plakatu na temat tego dużego ssaka, dzieci miały możliwość poznać wiele ciekawostek na jego temat a także podzielić się wiedzą, którą posiadają.
Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

KWIECIEŃ W ŚWIETLICY
?Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata? ? tymi słowami najłatwiej można opisać pogodę, która towarzyszyła nam w kwietniowe dni. Jednak w świetlicy Osiemdziesiątki Dziewiątki nigdy nie brakowało upragnionego słońca i uśmiechu! Sytuacja w kraju uniemożliwiła nam spotkania w naszych salach świetlicowych, jednak doskonale odleźliśmy się w wirtualnej rzeczywistości.
?Gdy będę duży??, to jedno z haseł, które towarzyszyło naszym zdalnym zajęciom świetlicowym. Wychowawcy świetlicy przygotowali dla uczniów całą masę aktywności ? od zbiorów zadań i łamigłówek, piosenek, ciekawostek przez rozmowy oraz zabawy słowne podczas zajęć, po interaktywne prezentacje Genially oraz Padlet na temat przeróżnych zawodów. Świetliczaki mieli możliwość przenieść się do krainy zawodów, które w większości już dobrze znali lub znali kogoś, kto wykonuje dany zawód jak również poznać zawody nietypowe, o których wcześniej nie słyszeli. Uczniowie z ogromnym entuzjazmem opowiadali o swoich marzeniach oraz zawodowych planach i aspiracjach na przyszłość.
Tegoroczny kwiecień to miesiąc poświęcony również kolejnemu zwierzęcemu bohaterowi. Tym razem ?pod lupę? wzięliśmy KANGURA! Ten niesamowity torbacz stał się głównym bohaterem nie tylko multimedialnych propozycji ale również pogadanek, zagadek oraz prac plastycznych.
W zdalnej świetlicy nie zabrakło również wiosennych akcentów. Podczas zajęć plastyczno ? manualnych wykonywaliśmy, m. in. papierowe biedronki, wesołe żabki, kwiaty w wielu wydaniach (do których przygotowania wykorzystywaliśmy różne techniki plastyczne) czy kolorowe zawieszki na okno, które miały za zadanie ?przywołać? wyczekiwaną wiosenną pogodę.
Kwiecień w świetlicy zakończyliśmy majówkowym akcentem! Propozycje opracowane przez wychowawców w formie zdalnej prezentacji zawierały pakiet ważnych informacji na temat Świąt Majowych, zadań, piosenek oraz tematycznych prac plastycznych.
Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

MARZEC W ŚWIETLICY
Tegoroczny marzec, to miesiąc w którym podczas zajęć świetlicowych królowała paleta różnotematycznych haseł.
Marcową przygodę rozpoczęliśmy od rozwijania zainteresowań czytelniczych. Jednym z dominujących haseł było ?Zaczytajmy się razem?. Nasze Świetliczaki doskonale odnaleźli się zarówno w roli słuchaczy jak i narratorów. Uczniowie z entuzjazmem dzielili się swoimi preferencjami czytelniczymi, opowiadali o swoich ulubionych książkach czy komiksach. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto czytać książki, co wnoszą one w nasze życie; podjęliśmy także dyskusję na temat różnych sytuacji, w których książka jest niezbędna.
Jak każdego miesiąca, i tym razem nie zabrakło zwierzęcego bohatera naszych zajęć. Marzec należał do jedynego i powtarzalnego KRÓLA ZWIERZĄT, czyli LWA! Bliżej poznając to fascynujące zwierzę poznaliśmy mnóstwo ciekawostek na jego temat. Oglądając zdjęcia oraz krótkometrażowe filmy dokumentalne, mieliśmy okazję zobaczyć lwa w jego naturalnym środowisku życia oraz poznać jego faktyczną pozycję wśród innych zwierząt. Król zwierząt był także inspiracją do tworzenia przeróżnych prac plastycznych oraz poszukiwania bajek i piosenek, w których możemy odnaleźć lwa.
Ale to jeszcze nie wszystko co wydarzyło się w świetlicy Osiemdziesiątki Dziewiątki! Marcowe dni, to czas, kiedy z niecierpliwością oczekiwaliśmy nadejścia wiosny! Stęsknieni za piękną i słoneczną pogodą, naturą budzącą się do życia oraz śpiewem ptaków, postanowiliśmy trochę pomóc Pani Wiośnie do nas dotrzeć. Świetlicowe sale zamieniły się niemalże w łąkę! Uczniowie z zapałem oraz nadzieją na przywołanie upragnionej pory roku wykonali portret Pani Wiosny, papierowe kwiaty, żaby, drzewka, ptaki, słońce i wiele innych wiosennych elementów. Szukaliśmy wiosny w muzyce, na zdjęciach oraz w opowiadaniach, a kiedy tylko pogoda na to pozwoliła, organizowaliśmy zabawy i zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu.
W wiosennym nastroju ruszyliśmy także z przygotowaniami do nadchodzących świąt. Z okazji Świąt Wielkanocnych, różnymi technikami plastycznymi, wykonaliśmy wielkanocne pisanki, kartki z zajączkiem, papierowe kicaje oraz tekturowe koszyczki. Opowiadając o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych, dzieliliśmy się historiami również z naszych domów.

Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

LUTY W ŚWIETLICY
Czasem słońce, czasem śnieg! W tych kilku słowach najprościej opisać pogodę, jaką w tym roku Pani Zima zafundowała nam w lutym. Ale czy nas to martwiło? Absolutnie nie! Nasze cudowne ŚWIETLICZAKI doskonale bawią się, tworzą i działają zarówno w śnieżną jak i słoneczną pogodę. Wykorzystując dużą ilość białego puchu, podczas zajęć na świeżym powietrzu uczniowie lepili bałwany, dinozaury, śnieżne ludziki, a z okazji dnia Świętego Walentego formowali nawet przepiękne lodowe serduszka! Jak widać kreatywność naszych ŚWIETLICZAKÓW nie zna granic. Korzystając z pierwszych w tym roku tak słonecznych i ciepłych dni sporą ilość czasu poświęciliśmy na zajęcia ruchowe na boisku szkolnym czy placu zabaw.
PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA! W lutym pod lupę wzięliśmy najciekawsze i najpiękniejsze naszym zdaniem regiony Polski. Podczas zajęć Świetliczaki opowiadały o miejscach, które znają i uwielbiają. Oglądaliśmy zdjęcia oraz nagrania z różnych polskich miast. Przenieśliśmy się między innymi do Torunia, Warszawy, Gdańska, Gdyni, Bałtowa, w Bieszczady, na Mazury, w Tatry. Nie pominęliśmy również Poznania, przy którym zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę, rozmawiając o poznańskich legendach czy poznańskiej gwarze.

Świetlicowy luty to miesiąc, w którym królowały DNI z KALENDARZA ŚWIĄT NIETYPOWYCH. W ramach zajęć obchodziliśmy takie święta jak:
– Dzień Pozytywnego Myślenia (2 lutego), w trakcie którego rozmawialiśmy o tym co to znaczy myśleć pozytywnie, układaliśmy ?myśli pozytywki?, tworzyliśmy także pozytywne kartki dla naszych najbliższych;
– Dzień Kota (17 lutego), który z całą pewnością jest jednym z najbardziej lubianych dni wśród naszych Świetliczaków. Uczniowie z chęcią wypowiadali się na temat swoich kocich pupili, opowiadali o tym jak w prawidłowy sposób należy o nie dbać i je pielęgnować. Ponadto rozmawialiśmy o bajkach i piosenkach, których głównym bohaterem jest właśnie KOT. Kilku z nich udało się nam nawet wysłuchać. Wiele radości i śmiechu przyniosło nam również wspólne tworzenie kocich?pacynek!
– Dzień Dinozaura (26 lutego), czyli wyjątkowy dzień dla wszystkich fanów tych prehistorycznych stworzeń (a jak się okazuje wśród naszych Świetliczaków jest ich całkiem sporo!). Nasi uczniowie z wielkim zapałem i entuzjazmem dzielili się wiedzą na temat DINOZAUROWEGO ŚWIATA! Rozmawialiśmy o roślinożercach, mięsożercach, wszystkożercach, zdalnie podziwialiśmy pracę paleontologów, oglądaliśmy zdjęcia i rysunki dinozaurów, poznaliśmy wiele ciekawostek na temat tych fascynujących zwierząt, a nawet wykonaliśmy DINOZAURA 3D, czyli papierową pracę plastyczną.
Krążąc wokół niezwykłego świata zwierząt nie możemy zapomnieć o kolejnym bohaterze miesiąca! Luty należał do HIPOPOTAMA! Bliżej poznając to olbrzymie stworzenie dowiedzieliśmy się między innymi, że pomimo fizycznych podobieństw do zwierząt parzystokopytnych, ich najbliżsi żyjący krewni to? walenie (wieloryby, morświny, delfiny itp.)! Niesamowite, prawda? Zagłębiając się w ciekawostki na temat hipopotama, tworzyliśmy prace plastyczne z jego podobizną, śpiewaliśmy tematyczne piosenki, jak również wskazaliśmy kilka bajek, w których możemy odnaleźć to olbrzymie zwierzę.
Jak widać znów wiele się działo w ŚWIETLICY OSMIEDZIESIĄTKI DZIEWĄTKI. Czekamy co przyniesie nam kolejny miesiąc.

Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

STYCZEŃ W ŚWIETLICY
Po długiej przerwie w naszej szkolnej świetlicy znów rozbrzmiał wesoły śmiech, zewsząd słychać rozmowy, dyskusję a nawet śpiew! Wszystko to za sprawą naszych nieocenionych ŚWIETLICZAKÓW, którzy po okresie nauczania w formie zdalnej, przerwie świątecznej oraz feriach zimowych mogli znów zagościć w murach Osiemdziesiątki Dziewiątki.
Styczniowe dni w świetlicy poświęciliśmy na różnego rodzaju aktywności ? od zabaw swobodnych, przez zajęcia artystyczne (plastyczne i muzyczne), po zabawy logiczne. W trakcie zajęć mieliśmy okazję porozmawiać o pasjach i hobby. Uczniowie z chęcią dzielili się swoimi zamiłowaniami, opowiadali o tym czym się interesują, czemu poświęcają swój wolny czas. Okazało się, że spora część Świetliczaków ma wspólne pasje, dzięki czemu mogli wymienić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.
Bliżej poznaliśmy również kolejne zwierzę. Styczniowym bohaterem była ZEBRA! Mnóstwo uśmiechu przyniosło nam wspólne śpiewanie piosenki ?Pani Zebra?, którą Świetliczaki nucili całymi dniami.
W tym roku zima nie szczędzi nam swoich uroków. Za oknem często gości śnieg oraz niskie temperatury, dlatego dużą ilość czasu spędzaliśmy również na dworze ? lepiąc bałwany, rysując na śniegu czy tworząc inne śnieżne budowle.
Nie zapomnieliśmy także o naszych Babciach i Dziadkach, którzy w styczniu obchodzili swoje święta. Rozmawialiśmy o tym kim są dla nas nasi Dziadkowie, jak dużą rolę odgrywają w życiu swoich wnucząt oraz o należytym im szacunku. Chcąc okazać im swoją miłość, podziękować za serce, dobro i troskę uczniowie wykonali przepiękne laurki, które powędrowały wprost do rąk ich Dziadków.
Zobaczymy co przyniesie nam kolejny miesiąc!
Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

GRUDZIEŃ W ŚWIETLICY
Hmm… Zielone mieniące się drzewka, przepiękne kolorowe ozdoby, wprawiające w radosny, magiczny świąteczny nastrój piosenki? Można się rozmarzyć. A co to za miesiąc? TAK – TO GRUDZIEŃ. Ten jakże piękny i niezwykły czas już za nami. Oczywiście w świetlicy Osiemdziesiątki Dziewiątki sporo się działo.

Grudniowe świetlicowe propozycje poświęciliśmy w dużej mierze zimowej tematyce oraz przygotowaniom do Świąt Bożego Narodzenia, ale nie tylko. Multimedialne prezentacje i tablice opracowywane przez nauczycieli świetlicy zawierały w sobie szereg inspiracji i pomysłów nie tylko zimowych oraz świątecznych ozdób czy prac plastycznych! Świetliczaki mogły odnaleźć w nich przeróżne piosenki, bajki, filmiki, a nawet zagadki i zadania. A wszystko po to, aby jak najbardziej poczuć grudniowy klimat.

Nie można zapomnieć także o kolejnym zwierzęcym bohaterze miesiąca! Tym razem oczywiście był to RENIFER! Któż inny mogłaby to być… Mieliśmy okazję poznać wiele ciekawostek na temat towarzysza Świętego Mikołaja, wysłuchać piosenek, rozwiązać tematyczne zadania.

Zima, zima, zima… lecz gdzie ten biały śnieg? U nas oczywiście był! Nawet w zdalnej świetlicy udało się ulepić bałwany z magicznej białej masy. Podczas zdalnych zajęć wykonywaliśmy także kalendarze, zawierające najważniejsze grudniowe daty. Ponadto rozwiązywaliśmy liczne zadania logiczne i matematyczne, wykonywaliśmy papierowe bałwanki, rozmawialiśmy na temat marzeń i oczekiwań zarówno świątecznych jak i noworocznych.

W tym nowym, 2021 roku życzymy wszystkim Świetliczakom dużo zdrowia i pomyślności.
Oby każdego dnia na Waszych twarzach gościł uśmiech!

Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

LISTOPAD W ŚWIETLICY
Za nami kolejny miesiąc…. Tym razem przyszła pora na podsumowanie ŚWIETLICOWEGO LISTOPADA.

Nowy miesiąc rozpoczęliśmy od wykonywania kolejnych jesiennych ozdób oraz kart pracy i tematycznych kolorowanek, dzięki czemu nasze świetlicowe sale stały się jeszcze bardziej kolorowe i wypełnione klimatycznymi akcentami.
Na krótką chwilę uczniowie mięli okazję przenieść się także w KOSMICZNĄ PODRÓŻ! W ramach przygody poznali wiele kosmicznych ciekawostek, śpiewali piosenkę “W układzie słonecznym”, jak również wykonali tematyczne plakaty.

Dnia 5 listopada obchodziliśmy jedno z najsympatyczniejszych świąt, czyli MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK. To właśnie za sprawą tego wyjątkowego dnia nasze Świetliczaki przeniosły się do niesamowitego świata baśni i bajek. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych bajkowych bohaterach oraz wykonywały tematyczne prace plastyczne. Wiele radości i uśmiechu przyniosło nam wspólne tworzenie papierowych wizerunków Minionków czy Pikachu, które okazały się być jednymi z ulubionych bajkowych postaci naszych uczniów. Świetliczaki wykazały się również doskonałą wiedzą w zakresie znajomości treści przeróżnych bajek. Świetnie poradziły sobie z rozwiązywaniem licznych tematycznych zagadek i łamigłówek.
A skoro o bajkach i baśniach mowa…nie możemy zapomnieć, że listopad w świetlicy poświęcony był również niezwykłej AKCJI ANIMACJI! Jeszcze w murach szkoły udało nam się porozmawiać o tym czy są kreskówki a nawet poznać, obejrzeć i omówić kilka z nich. Więcej informacji związanych z tym fascynującym tematem, nasze Świetliczaki miały możliwość poznać dzięki przygotowanym przez wychowawców świetlicy prezentacjom, które inspirowały również do stworzenia własnej papierowej animacji!
Ale to jeszcze nie wszystko! Przecież w świetlicy OSIEMDZIESIĄTKI DZIEWIĄTKI nigdy nie jest nudno 🙂
W listopadzie bliżej poznaliśmy także kolejne zwierze. Tym razem był to NIEDŹWIEDŹ! Zgadniecie dlatego? Oczywiście jest to związane z Dniem Pluszowego Misia. 25 listopada, jak co roku obchodziliśmy to cudowne święto. Z tej okazji do Świetliczaków Osiemdziesiątki Dziewiątki powędrowały opracowane przez nauczycieli świetlicy propozycje w formie tablic multimedialnych oraz prezentacji w których każdy mógł odnaleźć coś dla siebie.

Ciekawe co przyniesie nam nowy miesiąc…?

Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

PAŹDZIERNIK W ŚWIETLICY
Światem zaczęła rządzić jesień. Piękne jesienne barwy zagościły nie tylko w przyrodzie, ale także w naszej świetlicy. Podczas październikowych zajęć omawialiśmy oznaki obecnej pory roku; w trakcie zabaw na świeżym powietrzu obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie, wykonywaliśmy także przeróżne tematyczne prace plastyczne, m.in. jesienne liście, jesienne drzewka, papierowe wiewiórki, jesienny pejzaż farbą malowany.

Nasze cudowne świetliczaki nie zapomniały również, że 14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji do Pań, które na co dzień spędzają z nimi czas, opiekują się nimi, organizują liczne i przeróżne zajęcia, powędrowały życzenia, laurki oraz mnóstwo uśmiechu.

?Każdy z nas jest wyjątkowy? ? to szczególne hasło towarzyszyło nam podczas zajęć w tym miesiącu. Zwiększenie w uczniach poczucia, że każdy człowiek jest wartościowy; pobudzenie sympatii do samego siebie; uświadomienie uczniom naturalności różnic między ludźmi oraz tego, że dzięki różnicom każdy człowiek jest niepowtarzalny, to cele, które przyświecały tematycznym rozmowom i pogadanką, ćwiczeniom oraz zabawom organizowanym podczas październikowych zajęć.

Ale to nie wszystko co działo się minionego miesiąca w świetlicy! Świetliczaki Osiemdziesiątki Dziewiątki lepiej poznały również kolejne zwierzę. Tym razem bohaterem miesiąca był SŁOŃ.

Podczas różnych zabaw i ćwiczeń uczniowie mieli okazję nie tylko wykazać się swoją wiedzą na temat zwierzęcia, ale również ją poszerzyć. Wykonywaliśmy przeróżne prace plastyczne, kolorowanki, tematyczne karty pracy. Świetliczaki opowiadały również o bajkach i wierszach, których pierwszoplanowym bohaterem jest SŁOŃ. Sporo uśmiechu pojawiło się podczas wspólnego śpiewania piosenki ?Cztery słonie?, którą uczniowie doskonale znają.

Zamykając miesiąc, zatrzymaliśmy się na chwilę, by uczcić pamięć o tych, których już z nami nie ma. Rozmawialiśmy o tradycji uroczystości Wszystkich Świętych oraz o tym, jak ten dzień obchodzi się w innych krajach.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny miesiąc i na to, co tym razem będzie się działo w świetlicy Osiemdziesiątki Dziewiątki!

Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

WRZESIEŃ W ŚWIETLICY
Wrzesień, wrzesień, wrzesień…
Za nami pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego! Bardzo się cieszymy, że po tak długiej przerwie w końcu mogliśmy spotkać się razem w świetlicy szkolnej.
Choć ten wrzesień, był nieco inny niż zawsze, to nie oznacza, że nic się nie działo.
Rok szkolny w świetlicy rozpoczęliśmy od omówienia zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią Covid 19, które następnie na bieżąco były utrwalane oraz przestrzegane. Co bardzo ważne, zapoznaliśmy się także z regulaminem świetlicy oraz Świetlicowym ABC. Omówienie zasad oraz ich przestrzeganie sprawią, że pobyt w świetlicy będzie nie tylko przyjemny i radosny, ale również bezpieczny.
Ponadto pierwsze tygodnie naszej wspólnej przygody poświęciliśmy na poznanie się i zabawy integracyjne z zachowaniem procedur bezpieczeństwa. Wrześniowa pogoda również nas nie zawiodła, dlatego przy tak sprzyjających i słonecznych warunkach bardzo dużo czasu spędzaliśmy na dworze. Szkolny plac zabaw, dziedziniec, street – to tutaj uczniowie podejmowali mnóstwo aktywności, rozmawiając, bawiąc się, poznając się jeszcze bliżej.
Zgodnie z coroczną tradycją świętowaliśmy Dzień Kropki odkrywając swoje niepowtarzalne talenty.
Świetliczaki bliżej poznały także jedno z afrykańskich zwierząt ? nosorożca. Wykonywaliśmy prace plastyczne, układaliśmy puzzle jego wizerunkiem, omawiając przy tym cechy charakterystyczne wyglądu i tryb życia.
Witając nową porę roku udekorowaliśmy salę jesiennymi liśćmi oraz wypełnialiśmy tematyczne kolorowanki.

Wychowawcy świetlicy
Katarzyna Bykowska i Weronika Stachecka

ROK SZKOLNY 2019/2020

CZERWIEC W ŚWIETLICY
Nadszedł czas podsumowań podjętych działań w świetlicy w kończącym się roku szkolnym 2019/2020.

Naszą pracę prezentujemy w liczbach 🙂
07 tyle konkursów zorganizowaliśmy:
Wakacyjna kartka
Figlarny Miś
Bombka choinkowa
Pisanka wielkanocna
Powiew wiosny już czujemy
Nasza świetlica SP89 ? quiz
Mój zdrowy talerz

14 w tylu ogólnopolskich konkursach wzięliśmy udział, zajmując również miejsca na podium:
Jesień w oczach dziecka
Anioły są takie
Gang Słodziaków 2
Jesienne drzewo
Najpiękniejsza świąteczna ozdoba bożonarodzeniowa
Poznań i okolice?miejsca warte zobaczenia
Dekoracja świąteczna
Rysowanie na ekranie w kręgu bożonarodzeniowych tradycji
Inny nie znaczy gorszy
Czarodziejskie dłonie
Projekt okładki mojej ulubionej lektury szkolnej
Moje ulubione zwierzę
Się gra się ma bezpieczny playroom
Działaj z imPETem

7 w tyle akcji się zaangażowaliśmy:
Kiermasz bożonarodzeniowy (sprzedaż bombek choinkowych)
Kiermasz ,,Nigdy nie przestaję marzyć??(sprzedaż figlarnych misiów)
#zostanwdomu-zrób sobie selfie!
Dzień Ziemi 2020
Kartka dla medyka
Hałasowi powiedz STOP!
Receptura na FIT 89!

1 w tylu innowacjach pedagogicznych braliśmy udział:
Świetlicowe pozdrowienia ? wymiana pocztówkowa

X tyle prac plastycznych zawiesiliśmy na tablicach korkowych:
Zapraszamy do odwiedzin zakładki świetlicowej 🙂

Mamy poczucie, że czas spędzony w świetlicy został dobrze zagospodarowany, wykorzystane zostały uzdolnienia, zainteresowania, kreatywność i samodzielność uczniów, niosących uśmiech seniorom, goszcząc w styczniowym spotkaniu w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Poznaniu zwanym “Klubem Winogrady” z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Nauczyciele świetlicy dobierali zajęcia tak, aby dawały wytchnienie po nauce, a jednocześnie wyzwalały inicjatywę do dalszego doskonalenia i rozwijania się uczniów.
Życzymy bezpiecznych pełnych przygód wakacji i do szybkiego zobaczenia!
Wychowawca świetlicy
Anita Orzechowska

MAJ W ŚWIETLICY
Długo na nią czekaliśmy, a ta potrafi być kapryśna. W tym roku też spłatała nam figla i zamiast promieni słońca zafundowała pochmurne niebo, opady deszczu i wiatr. Tak przywitała nas tegoroczna majówka.

W zdalnej świetlicy nie straszna nam brzydka pogoda, zawsze mamy dobry nastrój, który sprawia, że nigdy nie tracimy zapału do operatywnych działań. Maj był miesiącem poświęconym zdrowiu. Zwracaliśmy uwagę na kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Zastanawialiśmy się, czy prawidłowo się odżywiamy i dostarczamy organizmowi niezbędnych witamin. W pogłębianiu wiedzy pomogła nam piramida zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, czy też prelekcja filmu pt. “Dobre i złe nawyki żywieniowe u dzieci”. Staraliśmy się zostać ekspertami od zdrowych posiłków na talerzach, wykorzystując zdobyte informacje w zmaganiach konkursu plastycznego “Mój zdrowy talerz”, a także spisywaliśmy receptury tworząc zdrowe menu 89!

Pod koniec kwietnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Święto to zapoczątkowane zostało w roku 1995 przez Ligę Niedosłyszących. W Polsce dzień ten wpisany został do kalendarza jako święto w 2000 r. z inicjatywy Towarzystwa Higieny Akustycznej w celu propagowania wiedzy na temat powszechnej obecności hałasu w środowisku człowieka i jego szkodliwego wpływu na zdrowie oraz sposobów jego zmniejszania. Na padlecie została podana porcja przydatnych wiadomości, jako nośnika do akcji pt.”Hałasowi powiedz STOP!”. Akcja polegała na przygotowaniu plakatu, komiksu, ulotki na wybrany temat: zagrożeń związanych z hałasem, wymyślenia hasła promującego ciszę w naszej szkole, nazwy i logo walki z hałasem, opracowaniu mapy hałasu szkoły. Akcja miała nas przybliżyć do rozwiązań odciążenia strefy hałasu w naszej szkole.

Każdy jakieś hobby ma? mając na uwadze to hasło, wychowawcy świetlicy przygotowywali dla Was najróżniejsze propozycje na spędzanie wolnego czasu, abyście pomimo braku wspólnych spotkań i zabaw, poczuli się tak jakby ekran monitora nie istniał, odległość nie stanowiła przeszkód, a towarzyszący chichot w świetlicowych salach czy też na świeżym powietrzu był z Wami przez cały czas #obecny.

Nastąpiło rozstrzygnięcie świetlicowego konkursu plastycznego pt. “Mój zdrowy talerz” (w zakładce KONKURSY znajdziecie wyniki). Dziękujemy za promowanie jedzenia zdrowych dań.
Wychowawca świetlicy
Anita Orzechowska

Hałasowi powiedz STOP!

Receptura na FIT 89!

Mój zdrowy talerz

KWIECIEŃ W ŚWIETLICY
Tegoroczny kwiecień w świetlicy rozpoczął się od rozstrzygnięcia dwóch konkursów plastycznych, na które wpłynęło 39 prac, każda niezwykle piękna, wyjątkowa i oryginalna.

Pierwszy konkurs “Powiew wiosny już czujemy” obudził nas do życia z zimowego snu, ziemię do wydania nowych plonów?jednym słowem wszystko budzi się od nowa i na nowo. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy zielonej trawy, pierwiosnków oraz śpiewu ptaków, ale też poczuliśmy ją instynktownie. Kredka, pędzel w ruch i wiosenne krajobrazy pojawiły się na kartkach papieru. Zaś drugie zmaganie plastyczne z “Pisanką Wielkanocną” przeniosło nas w zapach Świąt Wielkanocnych. Nieodłącznie jajko związane jest z Wielkanocą, symbol nowego życia, ale także symbol odrodzenia. Wśród wielu atrybutów wielkanocnych takich jak baranek zajączek, palma czy bazie najważniejszym elementem było i jest jajko. Wkładamy je do koszyka ze święconką (#zostanwdomu) stawiamy je na świątecznym stole i dzielimy się nim z bliskimi podczas wielkanocnego śniadania. Przez lata sposoby dekorowania jaj zmieniały się, ale tradycja pozostała, czego dowodem są Wasze niesamowite pisanki konkursowe, które można podziwiać w zakładce KONKURSY na stronie internetowej szkoły.

W ramach kwietniowego tematu “JESTEM EKO”, przystąpiliśmy do ekologicznego projektu edukacyjnego “Działaj z imPETem”, w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami jakimi są butelki PET, a także ich recyklingu.

Los uniemożliwia nam spotkania w naszych salach świetlicowych, jednak ogromnie cieszymy się z możliwości zobaczenia się z Wami w wirtualnej świetlicy?podczas quizu świetlicowego, a także cotygodniowych propozycji, przygotowywanych na padlecie, genally i nie tylko, jako formy na spędzenie wolnego czasu?od książek, zeszytów, ołówków, długopisów, ekranów monitorów.

Wszystko dla Was, z myślą o Was 🙂
Wychowawca świetlicy
Anita Orzechowska

MARZEC W ŚWIETLICY
Hello Spring w rozkwitającej świetlicowo-wiosennej krainie talentów Osiemdziesiątki Dziewiątki! Już pod koniec lutego ruszyły przygotowania do przywitania wiosny. Na naszych tablicach w świetlicy pojawiły się pierwsze wiosenne prace plastyczne, aby jak najszybciej wypędzić zimę kalendarzową?
6 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet. To szczególnie miły dzień dla kobiet młodszych i troszkę starszych. Świętowanie osłodziły nam pyszne cukierki, ręce były zajęte kwiatami, a głowy pięknymi życzeniami.
Podczas zajęć o tematyce “Bezpieczny Internet” przyswajaliśmy i utrwalaliśmy właściwe metody i sposoby pracy z komputerem, poznając aplikacje i gry przeznaczone dla dzieci, dostosowane do wieku, posiadające walory edukacyjne. Poznaliśmy wybrane kreskówki z serii “Owce w sieci”, rozwiązywaliśmy quizy, testy online dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z sieci.
Przeprowadziliśmy pogadanki na temat profesji naszych rodziców. Dzieci chętnie wypowiadały się w oparciu o swoje obserwacje i spostrzeżenia. Poszerzały słownictwo o nowe pojęcia charakterystyczne dla danego zawodu. Do utrwalania wiedzy wykorzystaliśmy gry, zabawy, tematyczne karta pracy.
Świetlica nie próżnuje, nawet w czasie akcji #zostanwdomu. Realizujemy nasze założenia dzięki cudownym Świetliczakom, angażującym się zdalnie w przeróżne formy zajęć, które proponują wychowawcy świetlicy. DZIĘKUJEMY?
Ruszył świetlicowy konkurs plastyczny pt. “POWIEW WIOSNY JUŻ CZUJEMY”, o którym szerzej opowiemy już w kwietniowej zakładce.
Wychowawca świetlicy
Anita Orzechowska

LUTY W ŚWIETLICY
Czasami luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma. To przysłowie w pełni oddaje obraz tegorocznej zimy. My pomimo braku białego szaleństwa nie narzekaliśmy na nudę w świetlicy. Luty choć krótki upłynął nam pracowicie pod hasłem bezpiecznego Internetu, kociambrów, walentynek, czytelnictwa oraz Poznania.

11 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. W ramach tego przedsięwzięcia podjęliśmy szereg działań, mających na celu przypomnienie istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w sieci oraz zagrożenia jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych. Przeprowadziliśmy pogadanki o tematyce dotyczącej aktywności uczniów na portalach społecznościowych oraz zagrożeniach związanych z zamieszczaniem na profilach informacji, zdjęć, a także anonimowości w sieci.

W dniu Świętego Walentego swoją działalność wznowiła poczta walentynkowa, która w szybkim tempie zapełniała się mnóstwem kartek. Stanęliśmy na wysokości zadania, każda walentynka trafiła do swojego adresata, dzięki świetlicowym listonoszom. Jak głosi stare powiedzenie przez żołądek do serca…nasze niesamowite Świetliczaki przygotowały ,,przepyszne dania?’ z masy solnej w ramach udziału w programie ,,Świetlicowe kuchenne rewolucje – ciasta z serc”. Zabawy było co nie miara!

17 lutego w dniu “Światowego Dnia Kota” Świetliczaki poznały wiele ciekawostek nt. kotów. Głównym celem rozpowszechniania tego święta jest kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt. Podsumowaniem naszych obchodów było rozwijanie zdolności plastycznych dzieci poprzez wykonanie kotów różnymi technikami.

Cudze chwalicie swego nie znacie? Poznań. W tym roku pod lupę wzięliśmy Ratusz. Poznaliśmy jego historię ,,odwiedzając?? Muzeum Historii Miasta w Poznaniu. Co stanowi nie lada gratkę dla turystów odwiedzających stolicę wielkopolski, aby w południe przy dźwiękach poznańskiego hejnału obejrzeć słynne trykające się na ratuszowej wieży? KOZIOŁKI.

W ramach tematu ,,kto czyta żyje kolorowo?? wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym na Projekt okładki mojej ulubionej lektury szkolnej. Zostało zgłoszonych 7 prac “Opowieści z Narnii”, “Przygody Tomka Sawyera”, “Magiczne drzewo”, “Pinokio”,”Felix, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi”, “Tajemniczy ogród”, “W pustyni i w puszczy”. Ściskamy mocno kciuki.
Wychowawca świetlicy
Anita Orzechowska

STYCZEŃ W ŚWIETLICY
Początek Nowego Roku to noworoczne postanowienia oraz zastanawianie się nad tym, czym one są i dlaczego najwięcej postanowień jest podejmowanych właśnie na początku roku.
W tym roku uparła się zima i nie chce do nas wysłać białego puchu, który bez względu na wiek dostarcza dużo frajdy i dobrej zabawy. W związku z tym postanowiliśmy sami ją stworzyć w naszej świetlicy i tak klimat zimowej aury przywołały pingwiny, bałwanki z płatków kosmetycznych, zasypane śniegiem drzewa wykonane z firanek i wiele innych prac, które wykonaliśmy na zajęciach.
Zabawę karnawałową czas zacząć?, a żaden bal karnawałowy nie może odbyć się bez masek i roztańczonych klaunów. Maski mieniły się mnóstwem wesołych kolorów na naszej gazetce, a klauny witały nas w progu drzwi?
Dużo czasu poświęciliśmy na rozmowach o naszych Babciach i Dziadkach oraz należnym im szacunku. Rola Babć i Dziadków w życiu każdego człowieka jest nieoceniona. Chcąc podziękować za serce, troskę, opiekę, dobre słowo wykonaliśmy dla nich laurki.
Spotykamy się z nimi na co dzień, zarówno w języku mówionym jak i pisanym. Bogacą nasze słownictwo. Im bogatszy jest nasz język, tym, więcej występuje w nim frazeologizmów. Dlatego warto je znać i rozumieć ich znaczenie. Związki frazeologiczne, bo o nich mowa, były tematem zajęć świetlicowych, ale nie tylko. Rozwiązywaliśmy krzyżówki, quizy ortograficzne, poprzez znakomitą zabawę w nieświadomy sposób kształciliśmy swoje nawyki językowe.
W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, dzieci zapoznały się z regułami bezpiecznego wypoczynku. Chętnie dzieliły się sposobami na wykorzystanie wolnego czasu, a także tworzyły prace plastyczne przedstawiające sporty zimowe z figur geometrycznych.
Wychowawca świetlicy
Anita Orzechowska

GRUDZIEŃ W ŚWIETLICY
Jeden z piękniejszych miesięcy w całym roku, wszystko jest kolorowe, mieniące, pachnące świerkiem…to grudzień, który już z początkiem swoich dni napawał nas radością i oczekiwaniem…najpierw na wizytę Świętego Mikołaja, który wszystkim zostawił przepyszne słodkości:). Po drodze w naszej świetlicy szlifowaliśmy umiejętności manualne, ozdabiając przepięknymi pracami sale, po czym małe drzewko rozświetlone kolorowymi lampkami, wesołe hałasy dzieci unoszące się w świetlicy, kolędy wspólnie śpiewane… zachęcały nas do rozmów o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych w naszych domach.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składamy naszym Świetliczakom serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, niepowtarzalnej atmosfery, ciepła oraz obfitości i wszelkich dóbr, a Nowy 2020 Rok niech spełni Wasze wszystkie marzenia ukryte w głębi serca.

LISTOPAD W ŚWIETLICY
Nastał czas, w którym dni stają się coraz krótsze, czasami wydają się nam smutne i szare. W naszej świetlicy nie ma miejsca na szarugę i nudę! Pierwsza połowa listopada upłynęła nam w atmosferze zadumy. Rozmawialiśmy o tradycjach i obrzędach obchodzenia dnia WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH oraz ZADUSZNYCH w różnych zakątkach świata, w tym naszym kraju. Uczestniczyliśmy w uroczystym apelu z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji powstało biało-czerwone drzewo, gazetki i prace o tematyce niepodległościowej.
Druga część miesiąca to intensywne przygotowywania do konkursów szkolnych i pozaszkolnych. Wzięliśmy udział w konkursach plastycznych pt. “Jesień w oczach dziecka”, “Drzewo jesienne”, “Anioły są takie?”, “Najpiękniejsza świąteczna ozdoba bożonarodzeniowa”, “Gang Słodziaków 2”, “Poznań i okolice?miejsca warte zobaczenia”, “Dekoracja świąteczna”. Zorganizowaliśmy trzy konkursy świetlicowe pt. “Figlarny Miś”, “Turniej gry w Chińczyka”, “Bombka choinkowa”.
Potrafiliśmy po raz kolejny otworzyć nasze serduszka na apel Fundacji Mam Marzenie, która od kilku lat z okazji Dnia Pluszowego Misia przekazuje od darczyńców pluszowe misie, zabawki, materiały plastyczne, małym pacjentom oddziałów szpitalnych. Kosz w Osiemdziesiątce Dziewiątce szybko wypełnił się różnokolorowymi misiowymi przyjaciółmi, które trafiły w dniu 25 listopada do chorych dzieci przebywających w poznańskich szpitalach.

PAŹDZIERNIK W ŚWIETLICY
Złota jesień na dobre zagościła nie tylko w przyrodzie, ale także w naszej świetlicy. Podczas październikowych zajęć wykonaliśmy wiele prac plastycznych związanych z obecną porą roku m.in. zwierzątka z liści, ziemniaków, miotełki, kolaż jesienny, eko wiewiórki.

Kalendarz przypomniał nam, że 10 października obchodzimy ,,Dzień Drzewa??. W świetlicy wyrosło drzewo jesienne oraz z kadrą pedagogiczną wychowawców świetlicy na czele z Panią DyrektorJ

14 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Świetliczaki Osiemdziesiątki Dziewiątki pamiętali o życzeniach dla swoich Pań, które na co dzień witają ich uśmiechem, opiekują się nimi i zawsze sercem służą pomocą.

Prócz świetnej zabawy przy tworzeniu prac plastycznych, poświęciliśmy czas na omówienie sposobów rozwiązywania konfliktów oraz na emocje, które są stałą składową w naszym życiu. Każdy konflikt rozpoczyna się w momencie, gdy coś lub ktoś naruszy naszą przestrzeń prywatną. Pewne typy konfliktów są powszechne, poprzez identyfikację poszczególnych konfliktów, możemy rozpoznać ich zalążki zanim w pełni się rozwiną. Możliwe staje się wtedy podjęcie odpowiednich działań, umożliwiających zażegnanie konfliktu na wczesnym jego etapie. Na zajęciach ćwiczyliśmy oswajanie się z najczęściej występującymi sytuacjami konfliktowymi. Uczyliśmy się, że zrozumienie i docenienie konfliktu wymaga czasu, który jest niezbędny do nauki efektywnego rozwiązywania spornych sytuacji.

Emocje są kompanem w życiu każdego człowieka. Patrząc na czyjąś twarz, możemy zgadnąć, co czuje dana osoba. Wystarczy przeanalizować wygląd oczu, brwi i ust, aby powiedzieć, czy ktoś jest na przykład wesoły, czy smutny. Określanie emocji na podstawie mimiki twarzy dla większości ludzi jest dość łatwe. Jednak część osób ma z tym poważne problemy, toteż uczyliśmy się rozpoznawać na obrazkach emocji, uczuć, stanów oraz ich nazywania i samodzielnego rysowania elementów twarzy charakterystycznych dla danych uczuć.

Pod koniec października świetlica wypełniła się symbolami święta HALLOWEEN tj. dyniami z papierowych torebek, tiulu, duszkami, nietoperzami, pająkami itp.

Świetlica Osiemdziesiątki Dziewiątki zgłosiła się do innowacyjnego projektu pedagogicznego pt. ,,Świetlicowe pozdrowienia ? wymiana pocztówkowa??. Dostaliśmy już pierwszą kartę z pozdrowieniami ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Dwujęzycznymi z Nowego Sącza. Czekamy na kolejne pozdrowienia, my również ślemy w najdalsze zakamarki Polski!

Pogoda w październiku rozpieszczała nas co nie miara, więc postanowiliśmy korzystać ze słonecznej aury na terenach sportowych szkoły, uczestnicząc w grach zespołowych i sprawnościowych.

Znamy już wyniki świetlicowego konkursu plastycznego pt. “Wakacyjna kartka”:
I miejsce zajęła:
Paulina Łubińska 2c

II miejsce zajęli:
Aleksander Bryłkowski 2c
Vanessa Vergin 1c

III miejsce zajął:
Nikodem Tetzlaff 1c

Wyróżnienie otrzymali:
Filip Kaczmarczyk 1a
Jagoda Kolska 1a
Anna Stawska 1b
Jagoda Czajka 1b
Lena Wojciechowska 1b
Wiktor Krause 1b
Władysław Baszyński 1b
Leonard Bartoszak-Plewa 1c
Lena Szymańska 2b
Mateusz Kapica 2b
Julia Wiśniewska 2c
Maria Dankowska 2c
Michał Pasierbek 2c
Piotr Witulski 2c
Radomir Borowski 2c
Krystyna Baszyńska 3b

Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Zapraszamy do wzięcia w kolejnych konkursach organizowanych przez naszą świetlicę.

WRZESIEŃ W ŚWIETLICY
Cieszymy się, że po wakacyjnej przerwie spotkaliśmy się razem w świetlicy, znów zrobiło się gwarno i zabawnie!
Wrzesień upłynął nam na integracji grupy świetlicowej oraz poznawaniu się. Było to niezwykle ważne, gdyż do Naszego grona Świetliczaków Osiemdziesiątki Dziewiątki dołączyły nowe dzieci.
Rozmawialiśmy o regulaminie świetlicy, świetlicowym ABC po to, aby czas spędzony w świetlicy mijał przyjemnie i bezpiecznie. Omawialiśmy zasady bezpiecznej drogi do szkoły, sposoby, które mogą sprawić, że pieszy na drodze staje się bezpieczniejszy, poznawaliśmy znaki drogowe, a wiedzę utrwalaliśmy w kolorowankach, krzyżówkach, rebusach.
Wszyscy staliśmy się małymi artystami, a nasze talenty odkrywaliśmy w licznych pracach plastycznych. Wspominaliśmy wakacyjne beztroskie chwile, które uwieczniliśmy na papierze zatytułowane ,,Podróże małe i duże??.
Przyszła do nas Pani Jesień, która zainspirowała nas wieloma pomysłami. Wykorzystując swoją energię stworzyliśmy dynie, muchomory, liście, strachy na wróble oraz inne prace, które można zobaczyć w galerii.
Nasza grupa czynnie włączyła się w Międzynarodowy Dzień Kropki. Tworzyliśmy kreatywne kropki a także poznaliśmy historię tytułowej KROPKI.
Korzystając z wrześniowych promieni słonecznych, uroków kończącego się lata, sporo czasu przebywaliśmy na terenach sportowych szkoły, uczestnicząc w zabawach integracyjnych.
W świetlicy nie ma mowy o nudzie. Już ruszyliśmy z pierwszym świetlicowym konkursem plastycznym pt. ,,Wakacyjna kartka??. Ogłoszenie wyników tuż, tuż, trzymamy kciuki 🙂

ROK SZKOLNY 2018/2019

GRUDZIEŃ W ŚWIETLICY
Nasza aktywność w grudniu, była związana ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Obchodziliśmy Mikołajki, pisaliśmy listy do Świętego i czekaliśmy na święta? Nadeszły.
Sale świetlicowe zamieniły się w krainę ozdób błyszczących. Z ogromną pasją i zaangażowaniem stroiliśmy choinki, dekorowaliśmy okna, wykonywaliśmy kolorowe łańcuchy, aniołki, śnieżynki, gazetki ścienne o tematyce świątecznej.
Wyczekując tych szczególnych chwil, wzięliśmy udział w kiermaszu świątecznym, zachęcaliśmy do kupowania bombek choinkowych, wykonanych przez naszych uczniów ? świetliczaków biorących udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. “Bombka choinkowa”. Nasza aktywność wyszła również poza mury Osiemdziesiątki Dziewiątki, uczennice klasy 3A Weronika Rudnicka i Inga Kaźmierczak wzięły udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. “Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa”, zorganizowanym przez SP 17 w Sosnowcu. Pod okiem wychowawców wykonały ekologiczną choinkę ze słomek oraz wieniec adwentowy z papierowego talerzyka i kolorowych papierowych pasków.
Grudniowe zajęcia wzbogacały wiadomości na temat tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia w Polsce oraz rozumienie potrzeby pielęgnowania zwyczajów świątecznych. Przeglądając świetlicową biblioteczkę, dzieci wybierały opowiadania na temat bożonarodzeniowych chwil i przeżyć.
Wszystkim naszym działaniom towarzyszył wyjątkowy nastrój, blask światełek oraz śpiew kolęd.

STYCZEŃ W ŚWIETLICY
Styczeń w świetlicy był krótki…już 14 stycznia udaliśmy się na dwutygodniowe ferie zimowe. Na zajęciach rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego. Przypomnieliśmy numery telefonów alarmowych potrzebnych w sytuacjach zagrożenia. Szukaliśmy pomysłów na atrakcyjne wykorzystanie czasu wolnego.
Karnawał trwa? poznaliśmy zwyczaje karnawałowe w Polsce i na świecie. Projektowaliśmy maski karnawałowe, każda była inna i niepowtarzalna. Technika i materiał wykonania był dowolny, jednak najlepiej sprawdził się brokat, któż nie lubi błyszczeć na balu? Przystrajaliśmy sale w elementy karnawałowe w radosnych nastrojach zabawy i śpiewu.
Po powrocie do szkoły z zimowych ferii, rozkręciliśmy machinę robótek plastycznych. Wykonaliśmy pingwiny z butelek plastikowych, karmniki dla ptaków z patyczków lekarskich, dyscypliny zimowe z figur geometrycznych, oraz inne ciekawe prace, które zostały uwiecznione w galerii 🙂 .

LUTY W ŚWIETLICY
Na początku miesiąca, my “POZNAŃSKIE PYRY”, rozmawialiśmy o naszym mieście Poznaniu. Oglądaliśmy ilustracje i pocztówki przedstawiające najważniejsze zabytki miasta m.in. Ratusz, poznańskie koziołki, Teatr Wielki, Plac Mickiewicza, Ostrów Tumski, katedrę poznańską. Czytaliśmy legendy m.in. “O koziołkach z poznańskiego ratusza”, “O powstaniu Poznania”, “O ratuszowym hejnale”. Rozwiązywaliśmy zagadki oraz quizy z gwarą poznańską (pyry, skiba, drzuzgawka, bimba, bana, kejter). Poznaliśmy charakterystyczne potrawy i ich nazwy związane z naszym regionem jak: pyry z gzikiem, ślepe ryby, szneka z glancem, rogale świętomarcińskie.

14 lutego w DNIU ŚWIĘTEGO WALENTEGO Osiemdziesiątkę Dziewiątkę trafiła strzała amora… Uruchomiliśmy świetlicową pocztę walentynkową, do której każdy mógł wrzucić kartkę z miłymi słowami dla kogoś kogo lubi. Nasi listonosze dołożyli wszelkich starań, by każda walentynka znalazła swojego adresata.
Miłośnicy miałczących sierściuchów wiedzą, że 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota, a już dziesięć dni później Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Z tej okazji w naszej świetlicowej pracowni plastycznej, wykonaliśmy kociambry oraz niedźwiadki przy zastosowaniu różnych technik oraz materiałów.
W świetlicy nie zabrakło miejsca na zajęcia poświęcone prawom człowieka i tolerancji, uświadamiające czym są uprzedzenia oraz dyskryminacja. Sekwencja towarzysząca tym zajęciom to “WSZYSCY JESTEŚMY TACY SAMI, CHOĆ KAŻDY Z NAS JEST INNY”.

Dotarły do nas wyniki z ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. ,,Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa??, zorganizowanego przez SP 17 w Sosnowcu, w którym udział wzięły nasze świetliczaki. Choć nagrody nie udało się zdobyć, to gratulujemy dziewczynkom odwagi i chęci reprezentowania naszej Osiemdziesiątki Dziewiątki na arenie krajowej.

MARZEC W ŚWIETLICY
Spragnieni kolorów i ciepłych promyków słońca Świetliczaki Osiemdziesiątki Dziewiątki już z końcem lutego szukały pierwszych zwiastunów wiosny w świetlicy i odkryły, że? przyleciały bociany, zakwitły przebiśniegi, hiacynty a drzewa wypuściły pąki?
Dzięki sprzyjającej pogodzie, podczas aktywnego spędzenia czasu na terenach sportowych szkoły, nie tylko uczestniczyliśmy w grach zespołowych, ale także przyglądaliśmy się przyrodzie budzącej się ze snu zimowego.
8 marca obchodziliśmy DZIEŃ KOBIET. Z tej okazji chłopcy wykonali tulipany techniką origami dla swoich Mam, Babć, Koleżanek i Pań :). Czas upłynął nam wesoło, było dużo śmiechu i dobrej zabawy.
21 marca wiosna oficjalnie zapukała do świetlicy. Sale przybrały wiosennych barw, dzięki pracom plastycznym Świetliczaków, a motyle i ptaki na dobre postanowiły z nami zostać.
Ostatni tydzień marca upłynął nam pod hasłem “Komputer ? przyjaciel czy wróg?”. Na zajęciach rozmawialiśmy jak należy bezpiecznie surfować po Internecie, by nie paść jego ofiarą, a także poznaliśmy zasady kultury obowiązujące w Internecie ? netykietę.
Lubimy mierzyć się z najlepszymi i tak po raz kolejny wzięliśmy udział ogólnopolskich konkursach plastycznych. Wojciech Szymczak uczeń klasy 4B, reprezentować nas będzie w konkursie pt. “Mój ulubiony polski piłkarz”, a Zofia Jędrzejczak i Ewelina Sawińska uczennice klasy 3A w konkursie pt. “Moje ulubione zwierzę”. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów.

KWIECIEŃ W ŚWIETLICY
W wiosennych nastrojach, w towarzystwie zawitanych do świetlicy jaskółek? ruszyliśmy na poszukiwania zająca. Z okazji Świąt Wielkiej Nocy, wykonaliśmy kartki wielkanocne przy użyciu rolek papierowych, kreatywne pisanki, kicaje z papieru, bazie kolorowe z pomponów, koszyczki z tektury falistej. Dzieliliśmy się opowieściami o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych w naszych domach.

Odkrywaliśmy piękno wiosny w muzyce, poprzez słuchanie utworów wiosennych (A. Vivaldi “Wiosna”, Skaldowie “Wiosna”, J. Połomski “Kiedy znów zakwitną białe bzy” itp.). Ciepłe promyki słonka, odwiedziły szkolny ogród Osiemdziesiątki Dziewiątki, sprawiając, że przestrzeń wokół szkoły stała się oazą wiosennego powiewu. Ukwiecony roślinami ogród jest radością dla naszych oczu oraz przytulnym i przyjemnym miejscem, gdzie można cieszyć się pięknym widokiem kolorowej roślinności.

Szukaliśmy przykładów jak zostać przyjacielem Ziemi. Uczyliśmy się podejmowania świadomych działań, by ograniczyć ilość śmieci, a także właściwie je segregować. Wzbogacaliśmy słownictwo o treści ekologicznej.

W naszej świetlicy jest zawsze gwarno? na zajęciach rozmawialiśmy o hałasie, jako szkodliwym czynniku, który niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Stworzyliśmy receptę wg której wiemy, że należy dbać o zmysł słuchu poprzez unikanie hałasu i samemu nie stawanie się jego źródłem.

Pomysłowość plastyczna i fantazja Świetliczaków Osiemdziesiątki Dziewiątki nie zna granic?zapraszamy do galerii 🙂

MAJ W ŚWIETLICY
Wiosna odsłoniła w pełni swoje kolory, zapachy kwitnących kwiatów i małe bzyczące przyjaciółki pszczółki. Pestki dyni, pieprz, bibuła, płatki kosmetyczne, słomki posłużyły nam do wykonania m.in. słoneczników, konwalii, tulipanów, lilii, niezapominajek i dmuchawców.
Na zajęciach rozmawialiśmy o swoich zainteresowaniach. Świetliczaki Osiemdziesiątki Dziewiątki tworzą team m.in. sportowców, muzyków, moli książkowych, melomanów, plastyków. Lista jest bardzo długa i ciekawa, tak jak hobby naszych uczniów.
Z okazji Dnia Matki przygotowaliśmy niespodziankę dla MAM w postaci kartek okolicznościowych i kwiatów. Uczyliśmy się poprawnie redagować życzenia.
Pogoda rozpieszczała nas w maju, toteż aktywnie korzystaliśmy z aury na świeżym powietrzu.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gierałtowicach ogłosił wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla wychowanków świetlic szkolnych pt. Moje ulubione zwierzę??, w którym udział wzięły uczennice klasy 3A Zofia Jędrzejczak i Ewelina Sawińska. Dziewczynkom nie udało się zdobyć podium, lecz ogromne gratulacje i podziękowania za udział w konkursie 🙂

CZERWIEC W ŚWIETLICY
Czerwiec w świetlicy był czasem podsumowania całorocznej pracy Świetliczaków Osiemdziesiątki Dziewiątki. Zanim udaliśmy się na zasłużony wypoczynek, omówiliśmy zasady bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku, przypomnieliśmy sobie numery alarmowe, zasady udzielania i wzywania pierwszej pomocy a także jak należy chronić organizm w upalne dni. Celem tych zajęć, było także uświadomienie Świetliczakom zachowania ostrożności w kontaktach z osobami obcymi; nie oddalania się z nimi, nie przyjmowania prezentów oraz natychmiastowe poinformowanie rodziców o zaistniałej sytuacji.
Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy łódki z plastikowych pojemników po odświeżaczach powietrza, kwiatki z muffinkowych foremek i patyczków lekarskich, rysowaliśmy wymarzone wakacje.
Ufff jak gorąco? taki był czerwiec, słoneczny i upalny. W towarzystwie promieni słonecznych czerpaliśmy radość z pobytu na boiskach sportowych szkoły i placu zabaw. Poprzez rozmaite gry i zabawy sportowe na świeżym powietrzu takie jak: warcaby, chińczyk, piłka nożna, piłka siatkowa, koszykówka, ćwiczenia sprawnościowe i zręcznościowe na przyrządach gimnastycznych, Świetliczaki aktywnie spęczali czas przed i po lekcjach.
Ostatnie dni mijającego roku szkolnego wykorzystaliśmy na uporządkowanie sal świetlicowych. Temperowaliśmy i segregowaliśmy kredki. Sprawdzaliśmy kompletność gier edukacyjnych, klocków i puzzli a nasz kącik czytelniczy stał się również estetycznym miejscem do którego zawitamy za dwa miesiące.
Drogi Świetliczaku?życzymy wielu fantastycznych, bezpiecznych przygód wakacyjnych i do zobaczenia we wrześniu!

Wychowawcy:
Katarzyna Bykowska – klasy:
Agnieszka Kubaczyk – klasy:
Agnieszka Lesicka – klasy:
Katarzyna Megger – klasy:
Anita Orzechowska – klasy:
Anita Socha – klasy:
Weronika Stachecka – klasy: